Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dąbrowie Chełmińskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Distinctive emblem for cultural property.svg A-45 z 28.12.2001[1]
kościół filialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo  Polska
Województwo  kujawsko-pomorskie
Miejscowość Dąbrowa Chełmińska
Adres ul. Bydgoska
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Wojciecha i św. Katarzyny
Wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Wspomnienie liturgiczne 15 sierpnia
Położenie na mapie gminy Dąbrowa Chełmińska
Mapa konturowa gminy Dąbrowa Chełmińska, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu bydgoskiego
Mapa konturowa powiatu bydgoskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia53°10′33,0″N 18°18′09,5″E/53,175833 18,302639

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dąbrowie Chełmińskiejrzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii św. Wojciecha i św. Katarzyny w Boluminku (dekanat Unisław diecezji toruńskiej).

Obecny kościół został zbudowany na przełomie XIX i XX wieku jako zbór protestancki. Po zakończeniu II wojny światowej i wysiedleniu ludności niemieckiej budowla została poświęcona jako kościół rzymskokatolicki. Od 1948 roku pełni funkcję kościoła filialnego parafii w Boluminku. Jest to świątynia, reprezentująca styl neogotycki, murowana wzniesiona z cegły, posiadająca otynkowane blendy oraz pasy gzymsów wieńczące ściany korpusu i wieży. W ścianę frontową jest wtopiona prostokątna, czterokondygnacyjna wieża, posiadająca wysoki, namiotowy dach hełmowy zwieńczony krzyżem.

Wnętrze jest nakryte sklepieniem kolebkowym z bogato malowanymi ornamentami. W centralnej części prosto zamkniętego prezbiterium jest umieszczony neogotycki ołtarz, posiadający z ozdobną nastawę, której główny elementem jest obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Poniżej znajduje się proste tabernakulum z chrystogramem. Nieco dalej, w części nawowej, są umieszczone dwa małe ołtarze ozdobione wizerunkami Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. W emporze chóru stoją z kolei organy wybudowane około 1910 roku przez firmę organmistrzowską Paula Voelknera[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie. 2020-09-30. [dostęp 2020-11-05].
  2. O Parafii. Parafia pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny w Boluminku. [dostęp 2020-11-26].