Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jedlinie-Zdroju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
kościół filialny
Państwo  Polska
Miejscowość POL Jedlina Zdrój COA.svg Jedlina-Zdrój (Kamieńsk)
ul. Kłodzka
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia Trójcy Świętej
Wezwanie Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
Wspomnienie liturgiczne 15 sierpnia
Położenie na mapie Jedliny-Zdrój
Mapa konturowa Jedliny-Zdrój, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu wałbrzyskiego
Mapa konturowa powiatu wałbrzyskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia50°44′11,01″N 16°19′03,06″E/50,736392 16,317517

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii Trójcy Świętej w Jedlinie-Zdroju. Znajduje się w dzielnicy Kamieńsk.

Jest to świątynia wzniesiona w latach trzydziestych XX wieku, według projektu wałbrzyskiego architekta Alfonsa Weigera. Elewacje kościoła charakteryzują się neogotyckimi, ostrołukowymi oknami. Budowla reprezentuje styl alpejski[1]. Świątynia została wybudowana dzięki staraniom długoletniego proboszcza w Jedlinie-Zdroju, ks. dra Bernharda Strehlera[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (pol.). Lokalna Organizacja Turystyczna Aglomeracja Wałbryska. [dostęp 2016-05-03].
  2. Kościół Wniebowzięcia NMP (pol.). Wratislaviae Amici. [dostęp 2016-05-03].

.