Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Księtem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Distinctive emblem for cultural property.svg A/349 z 31.08.1927[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo  Polska
Województwo  kujawsko-pomorskie
Miejscowość Księte
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
parafia św. Bartłomieja
Wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Wspomnienie liturgiczne 15 sierpnia
Położenie na mapie gminy Świedziebnia
Mapa konturowa gminy Świedziebnia, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu brodnickiego
Mapa konturowa powiatu brodnickiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia53°10′12,9″N 19°34′50,2″E/53,170250 19,580611

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii św. Bartłomieja w Świedziebni (dekanat rypiński diecezji płockiej).

Świątynia była wzmiankowana w 1520 roku i ufundowana przez Mikołaja Romockiego, właściciela wsi. Obecna została wzniesiona w XVIII wieku i była remontowana w 1865 i 1903 roku, wówczas również została przedłużona w stronę zachodnią. Zbudowana została z drewna w konstrukcji zrębowej na kamiennej podmurówce. Założona została na planie wydłużonego prostokąta z prezbiterium wydzielonym wewnątrz. Od strony północnej do bryły świątyni jest dostawiona prostokątna zakrystia.

We wnętrzu znajduje się chór muzyczny podparty dwoma kolumnami będącymi równocześnie podporą wieży wyrastającej z zachodniej części korpusu. Ołtarz główny reprezentuje styl barokowy i w jego polu centralnym jest umieszczony obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Na zasuwie znajduje się obraz św. Michała Archanioła. Oprócz tego kościół posiada dwa ołtarze boczne z XVIII stulecia ze współczesnymi obrazami, ambonę w stylu barokowym, organy wykonane w 1865 roku, fotel w stylu rokokowym oraz zespół feretronów ludowych[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie. 2020-09-30. [dostęp 2020-11-06].
  2. http://www.icimss.edu.pl/custodes/index.php?option=com_content&task=view&id=351&Itemid=46, Inwentarz zabytków województwa kujawsko-pomorskiego [dostęp 2020-11-06].goły link w tytule