Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lasowicach Małych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lasowicach Małych
Distinctive emblem for cultural property.svg 82/53 z dnia 30 grudnia 1953 roku[1]
Kościół filialny
Ilustracja
Widok kościoła
Państwo  Polska
Miejscowość Lasowice Małe
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Marii Magdaleny w Starym Oleśnie
Wezwanie Wniebowzięcie NMP
Wspomnienie liturgiczne 15 sierpnia
Położenie na mapie gminy Lasowice Wielkie
Mapa konturowa gminy Lasowice Wielkie, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lasowicach Małych”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lasowicach Małych”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lasowicach Małych”
Położenie na mapie powiatu kluczborskiego
Mapa konturowa powiatu kluczborskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lasowicach Małych”
Ziemia50°54′20,614″N 18°15′42,667″E/50,905726 18,261852

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół filialny w Lasowicach Małych, należący do dekanatu Kluczbork w diecezji opolskiej. Administracyjnie kościół podlega parafii Narodzenia NMP w Chocianowicach, jednak duszpasterstwo prowadzi proboszcz parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Kuniowie[3].

Kościół stanowi jeden z 70 starych, drewnianych kościółków Śląska Opolskiego, będących na szlaku drewnianego budownictwa sakralnego, który w całości znajduje się w województwie opolskim[4].

Historia kościoła[edytuj | edytuj kod]

Kościół wzmiankowany był już w 1447 roku, obecny został zbudowany przez luteran w 1688 roku. Wielokrotnie przebudowywany. Pierwotnie pod wezwaniem św. Jakuba[5]. Jest to świątynia jednonawowa, orientowana, o konstrukcji zrębowej, ze słupową wieżą z obwodem zmniejszającym się ku zwieńczeniu. Wewnątrz kościoła znajduje się w większości wyposażenie w stylu barokowym[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]