Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lewinie Brzeskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lewinie Brzeskim
Kościół parafialny
Ilustracja
Widok od strony prezbiterium
Państwo  Polska
Województwo  opolskie
Miejscowość Lewin Brzeski
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lewinie Brzeskim
Wezwanie Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
Wspomnienie liturgiczne 15 sierpnia
Położenie na mapie Lewina Brzeskiego
Mapa konturowa Lewina Brzeskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lewinie Brzeskim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lewinie Brzeskim”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lewinie Brzeskim”
Położenie na mapie powiatu brzeskiego
Mapa konturowa powiatu brzeskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lewinie Brzeskim”
Położenie na mapie gminy Lewin Brzeski
Mapa konturowa gminy Lewin Brzeski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lewinie Brzeskim”
Ziemia50°44′56,274″N 17°36′49,590″E/50,748965 17,613775

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pannykatolicki kościół parafialny znajdujący się w Lewinie Brzeskim przy Alei Wojska Polskiego. Funkcjonuje przy nim parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny należąca do dekanatu Brzeg południe w archidiecezji wrocławskiej.[1]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół zbudowano w latach 1903-1904[2] w stylu neogotyckim, za czasów proboszcza Josepha Bennera. Projektantem obiektu był Ludwig Schneider, a autorem wyposażenia wnętrza Herrmann Kügler[3].

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

We wnętrzu stoi XVII-wieczny kamienny ołtarz wykonany z piaskowca ze scenami ukrzyżowania[4].

Otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Przy świątyni stoją: pomnik Jana Pawła II i krzyż kamienny z 1879 (niemieckojęzyczny). Na murze wisi płyta upamiętniająca żołnierzy podziemia niepodległościowego z lat 1939-1956: lokalną antykomunistyczną organizację "Podziemny Orzeł Wolności", podpułkownika Alojzego Józekowskiego (Cichociemnego z Lewina Brzeskiego, 1920-2014) i podporucznika Kazimierza Niepla (1922-1968, również Cichociemnego, zmarłego w Lewinie). Płytę, którą zdobi cytat ze Zbigniewa Herberta, ufundowano w 2014 ze zbiórki zorganizowanej przez Fundację Kazimierza Wielkiego z Lublina[5].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]