Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowie
Distinctive emblem for cultural property.svg 987 z dnia 10.02.1987
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół księży Chrystusowców we Władysławowie
Państwo  Polska
Województwo  pomorskie
Miejscowość POL Władysławowo COA.svg Władysławowo
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia Wniebowzięcia NMP we Władysławowie
Wspomnienie liturgiczne 15 sierpnia
Położenie na mapie Władysławowa
Mapa konturowa Władysławowa, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowie”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowie”
Położenie na mapie powiatu puckiego
Mapa konturowa powiatu puckiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowie”
Położenie na mapie gminy Władysławowo
Mapa konturowa gminy Władysławowo, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowie”
Ziemia54°47′50″N 18°23′44″E/54,797222 18,395556
Strona internetowa

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowierzymskokatolicki kościół parafialny mieszczący się we Władysławowie, w województwie pomorskim. Należy do dekanatu Morskiego w archidiecezji gdańskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Połączenie neogotyckiej kaplicy z modernistycznym korpusem nawowym
tzw. Igraszki słońca we wnętrzu świątyni

Kamień węgielny pod budowę kaplicy w ówczesnej Wielkiej Wsi został położony w 1930 roku. Następnie, dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Hallerowa i księdza Kazimierza Marklejna w ciągu 3 lat został wzniesiony z czerwonej cegły neogotycki kościół o jednej nawie pod wezwaniem św. Wojciecha. Po zakończeniu II wojny światowej opiekę nad świątynią przejęli kapłani z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, natomiast w 1957 roku, w czasie urzędowania proboszcza księdza Alojzego Piłata TChr, została podjęta decyzja o rozbudowie starej świątyni i został położony kamień węgielny pod nowy kościół, którego projekt oparty był na przeznaczeniu starej budowli jako prezbiterium. Nowa świątynia nosząca wezwanie Wniebowzięcia Matki Boskiej Królowej Wychodźstwa Polskiego jest korpusem nawowym kościoła. W 1987 roku, kościół został wpisany do rejestru zabytków województwa gdańskiego, decyzja ta została uzasadniona zastosowaniem nietypowych rozwiązań konstrukcyjnych oraz wzorcowym zharmonizowaniem neogotyckiej kaplicy z modernistycznym korpusem nawowym. W latach 1996-1997 została wybudowana wieżadzwonnica, według projektu Szczepana Bauma i konstruktora Antoniego Gronka, która nawiązuje formą i materiałem do stylu świątyni[1].

Zdjęcie świątyni zostało umieszczona na przedniej stronie okładki albumu Kościoły w Polsce odbudowane i wybudowane 1945-1965 wydanego na Milenium chrztu Polski[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół został zaprojektowany przed dwóch gdańskich architektów: wspomnianego wyżej Szczepana Bauma i Andrzeja Kuleszę. Żelbetowy szkielet jest podtrzymywany przez bardzo duży, dwuspadowy dach. Z lewej i prawej strony dachu znajdują się stożkowate, wąskie i strzeliste kaplice boczne. Świątynia nie posiada dekoracji: elewacja frontowa jest ozdobiona jedynie układem okrągłych okienek na prawie całej jej powierzchni. Wnętrze jest skromnie wyposażone i jest ozdobione światłem przez ozdobione witrażami wąskie pasy okien[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Władysławowo - kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (pol.). Szlak kościołów północnych Kaszub. [dostęp 2014-08-20].
  2. praca zbiorowa, Kościoły w Polsce odbudowane i wybudowane 1945-1965, Ars Christiana, Warszawa, 1966, okładka
  3. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowie (Aleja Stefana Żeromskiego) (pol.). bryla.pl Polska architektura. [dostęp 2014-08-20].