Wersja ortograficzna: Kościoły stacyjne w Poznaniu

Kościoły stacyjne w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kościoły stacyjne w Poznaniupoznańskie kościoły, w których w nawiązaniu do tradycji Kościoła rzymskiego, zrodzonej w IV-V w., kultywowany jest zwyczaj stacji wielkopostnych, celebrowanych każdego dnia w innej świątyni[1]. Tradycję pielgrzymowania do kościołów stacyjnych w Poznaniu zapoczątkował w roku 2017 arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki.

W roku 2018 pielgrzymowanie stacyjne włączyło się w przeżywaną przez Archidiecezję Poznańską 1050. rocznicę powołania do istnienia pierwszego na ziemiach polskich biskupstwa w Poznaniu[2]. Odbywało się ono pod hasłem: „Nawracajmy się, jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”

W roku 2019 hasło wielkopostnej pielgrzymki po kościołach stacyjnych w Poznaniu brzmi „W mocy Ducha Chrystusa Ukrzyżowanego”.

W Polsce można pielgrzymować do kościołów stacyjnych także w Częstochowie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie i Warszawie. Inspiratorką przeniesienia rzymskiej tradycji do Polski jest Hanna Suchocka autorka książki Rzymskie pasje. Kościoły Stacyjne Wiecznego Miasta [3].

Lista kościołów stacyjnych[edytuj | edytuj kod]

Wielki Post:

Wielki Tydzień:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Archidiecezja Poznańska: Kościoły stacyjne miasta Poznania (pol.). www.archpoznan.pl. [dostęp 2017-03-01].
  2. Archidiecezja Poznańska: Kościoły stacyjne w roku Jubileuszu pierwszego biskupstwa na ziemiach polskich (pol.). www.archpoznan.pl. [dostęp 2018-02-01].
  3. Rzymskie pasje. Kościoły Stacyjne Wiecznego Miasta. rosikonpress.com. [dostęp 2017-02-26].
  4. Radio Emaus: Kaplica radiowa (pol.). www.radioemaus.pl. [dostęp 2018-02-03].