Kobieta samotna (film 1981)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kobieta samotna
Gatunek dramat
fabularny
Rok produkcji 1981
Data premiery 30 września 1987
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Czas trwania 92 minuty
Reżyseria Agnieszka Holland
Scenariusz Agnieszka Holland
Maciej Karpiński
Główne role Maria Chwalibóg
Bogusław Linda
Sława Kwaśniewska
Bożena Baranowska
Ryszard Kotys
Muzyka Jan Kanty Pawluśkiewicz
Produkcja Zespół Filmowy „X”

Kobieta samotnapolski film fabularny z 1981 roku, w reżyserii Agnieszki Holland. Z powodu niedopuszczenia przez cenzurę do premiery film został po raz pierwszy pokazany dopiero w 1987 roku.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Tytułową bohaterką jest kobieta w średnim wieku, pracująca jako listonoszka w jednej z dzielnic Wrocławia. Na co dzień spotyka ją szereg trudności i przeszkód. Prowadzi życie mieszkaniowe na niskim poziomie, doświadcza nieprzychylności sąsiadów, ciężko znosi trudy swojej pracy. Dodatkowo w pojedynkę zajmuje się wychowaniem nieślubnego dziecka. Sytuację pogłębia frustracja po śmierci ciotki, którą się opiekowała, gdy wychodzi na jaw fakt, że zmarła nie zapisała dla niej spadku. Nagłe zmiany następują z chwilą poznania młodszego mężczyzny, niepełnosprawnego rencisty. Między obojgiem pojawia się uczucie. Po piętrzących się problemach w pracy, Irena decyduje się na desperacki krok. Kradnie pieniądze z przekazów pocztowych, po czym pozostawia syna w szkole i udaje się do Jacka, mając w zamiarze realizację jego wcześniejszego pomysłu – wyjazdu za granicę. W drodze autem para ma wypadek drogowy. W obliczu grożącego aresztowania za kradzież Jacek pozbawia życia Irenę w pokoju hotelowym, a sam w akcie desperacji udaje się do ambasady amerykańskiej żądając lotu do USA i szantażując imitacją ładunku wybuchowego. Jego aresztowanie jest dramatycznym finałem filmu.

Film zawiera odniesienia antysystemowe skierowane przeciwko PRL, np. sceny przedstawiające manifestację uliczną, domagającą się m.in. zwolnienia więźniów politycznych.

Pełna wersja filmu zawiera sceny uprzednio usunięte (są to fragmenty, w których widać anglojęzyczne napisy do dialogów[1]).

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kobieta samotna (1981) - Ciekawostki - Filmweb, www.filmweb.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]