Kodeks Urbianas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kodeks Urbianas i zagubione Libro – rękopis Leonarda da Vinci datowany na rok 1508. Manuskrypt znajduje się obecnie w Bibliotece Watykańskiej.

Historia Kodeksu[edytuj | edytuj kod]

Kodeks Urbinas obejmuje wyselekcjonowane przez Francesco Melzi w roku 1530 różne rękopisy Leonarda da Vinci. jego skrócona edycja została opublikowana w Paryżu w 1651 roku jako skrócona edycja pracy Trattato della Pittura, lub Traktat o malarstwie.

Treść kodeksu na przykładzie wybranej strony[edytuj | edytuj kod]

Leonardo da Vinci opierał się na zasadzie, że wszystko co nas otacza podporządkowane jest przez matematykę. Leonardo stworzył systemy dla sklasyfikowania działania światła i cienia. Do tego potrzebował wziąć pod uwagę zderzenie i ruch oraz dynamiczne siły natury.

Na tym arkuszu [1], zmieniające się stopnie intensywności światła padającego na ludzką twarz są analizowane według kąta ich padania. Leonardo wyjaśnia, że części twarzy otrzymująca promienie światła w prostopadłym kącie będzie najjaśniej rozjaśniony - punkty F, G i H. Punkty B, C i D z drugiej strony otrzymuje mniej światła dzięki mniejszemu kątowi padania światła. Punkty M i K Leonardo, zaznaczył jako miejsca gdzie światło nie dochodzi. Badania te i ich analiza pozwoliła Leonardowi na stosownie zasady padania światła i cienia w jego pracach.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]