Kolarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 – omnium kobiet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Olympic rings without rims.svg
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2016

Kolarstwo (torowe)
Omnium kobiet
Złoty medal Wielka Brytania Laura Trott
Srebrny medal Stany Zjednoczone Sarah Hammer
Brązowy medal Belgia Jolien D’Hoore

Omnium kobiet na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro rozgrywany był na Rio Olympic Velodrome w dniach od 6 do 7 sierpnia.

Format[edytuj | edytuj kod]

Jest to wielobój składający się z 6 różnych konkurencji. Za zwycięstwo w każdej z 5 konkurencji (oprócz wyścigu punktowego) otrzymuje się 40 punktów, za 2. miejsce dwa punkty mniej itd. aż do miejsca 20 za każde następne miejsce zawodniczka otrzymuje 1 pkt. Punkty zdobyte w wyścigu punktowym doliczane są do punktów zgormadzonych w poprzednich pięciu konkurencjach. Zwycięzcą zostaje zawodniczka z największą liczbą punktów. W skład konkurencji wchodzą:

  • scratch na 10 km; zawodniczki startują razem i wygrywa ta, która pierwsza przekroczy linię mety
  • wyścig indywidualny na dochodzenie (3 km)
  • wyścig eliminacyjny; odpada ostatnia zawodniczka po każdych 2 okrążeniach
  • wyścig indywidualny na 500 metrów ze startu zatrzymanego
  • Okrążenie ze startu lotnego na 250 metrów
  • wyścig punktowy na 20 km


Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Czas UTC+01:00[1]

Data Godzina Runda
15 sierpnia 2016 10:59 scratch race
16:30 wyścig indywidualny na dochodzenie
18:17 wyścig eliminacyjny
16 sierpnia 2016 10:57 wyścig indywidualny ze startu zatrzymanego
16:10 Okrążenie ze startu lotnego
17:05 wyścig punktowy

Wyniki końcowe[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Zawodniczka FL PR ER IP SR TT Suma punktów
Gold medal.svg Wielka Brytania Laura Trott 38 40 40 38 40 34 230
Silver medal.svg Stany Zjednoczone Sarah Hammer 34 38 36 32 32 34 206
Bronze medal.svg Belgia Jolien D’Hoore 36 36 38 34 28 27 199
4. Nowa Zelandia Lauren Ellis 32 30 20 20 14 73 189
5. Dania Amalie Dideriksen 28 34 30 6 6 85 189
6. Holandia Kirsten Wild 24 32 34 16 34 43 183
7. Kuba Marlies Mejias 18 26 6 26 24 73 173
8. Australia Annette Edmondson 30 28 32 40 38 0 168
9. Białoruś Tacciana Szarakowa 40 22 28 8 16 50 164
10. Francja Laurie Berthon 26 18 24 36 36 23 163
11. Kanada Allison Beveridge 14 24 12 24 30 0 154
12. Hongkong Diao Xiao Juan 20 14 14 10 20 22 100
13. Niemcy Anna Knauer 10 16 26 22 22 3 99
14. Polska Daria Pikulik 22 20 10 14 26 0 92
15. Chińska Republika Ludowa Luo Xiaoling 12 12 22 12 8 2 68
16. Japonia Sakura Tsukagoshi 8 10 8 30 12 0 68
17. Chińskie Tajpej Hsiao Mei-yu 16 6 16 28 18 -20 64
18. Wenezuela Angie González 6 8 18 18 10 1 61

Wyniki poszczególnych konkurencji[edytuj | edytuj kod]

Scratch[edytuj | edytuj kod]

Wyniki:[2]

Pozycja Zawodniczka Strata okrążenia Punkty
1 Białoruś Tacciana Szarakowa 0 40
2 Wielka Brytania Laura Trott -1 38
3 Belgia Jolien D’Hoore -1 36
4 Stany Zjednoczone Sarah Hammer -1 34
5 Nowa Zelandia Lauren Ellis -1 32
6 Australia Annette Edmondson -1 30
7 Dania Amalie Dideriksen -1 28
8 Francja Laurie Berthon -1 26
9 Holandia Kirsten Wild -1 24
10 Polska Daria Pikulik -1 22
11 Hongkong Diao Xiao Juan -1 20
12 Kuba Marlies Mejias -1 18
13 Chińskie Tajpej Hsiao Mei-yu -1 16
14 Kanada Allison Beveridge -1 14
15 Chińska Republika Ludowa Luo Xiaoling -1 12
16 Niemcy Anna Knauer -1 10
17 Japonia Sakura Tsukagoshi -1 8
18 Wenezuela Angie González -1 6


Wyścig indywidualny na dochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Wyniki:[3]

Pozycja Zawodniczka Czas Punkty
1 Wielka Brytania Laura Trott 3:25,054 40
2 Stany Zjednoczone Sarah Hammer 3:26,908 38
3 Belgia Jolien D’Hoore 3:30,202 36
4 Dania Amalie Dideriksen 3:30,264 34
5 Holandia Kirsten Wild 3:31,941 32
6 Nowa Zelandia Lauren Ellis 3:33,221 30
7 Australia Annette Edmondson 3:33,818 28
8 Kuba Marlies Mejias 3:34,034 26
9 Kanada Allison Beveridge 3:36,938 24
10 Białoruś Tacciana Szarakowa 3:37,204 22
11 Polska Daria Pikulik 3:39,880 20
12 Francja Laurie Berthon 3:40,180 18
13 Niemcy Anna Knauer 3:42,987 16
14 Hongkong Diao Xiao Juan 3:44,455 14
15 Chińska Republika Ludowa Luo Xiaoling 3:45,186 12
16 Japonia Sakura Tsukagoshi 3:46,842 10
17 Wenezuela Angie González 3:47,161 8
18 Chińskie Tajpej Hsiao Mei-yu 3:58,713 6


Wyścig eliminacyjny[edytuj | edytuj kod]

Wyniki:[4]

Pozycja Zawodniczka Punkty
1 Wielka Brytania Laura Trott 40
2 Belgia Jolien D’Hoore 38
3 Stany Zjednoczone Sarah Hammer 36
4 Holandia Kirsten Wild 34
5 Australia Annette Edmondson 32
6 Dania Amalie Dideriksen 30
7 Białoruś Tacciana Szarakowa 28
8 Niemcy Anna Knauer 26
9 Francja Laurie Berthon 24
10 Chińska Republika Ludowa Luo Xiaoling 22
11 Nowa Zelandia Lauren Ellis 20
12 Wenezuela Angie González 18
13 Chińskie Tajpej Hsiao Mei-yu 16
14 Hongkong Diao Xiao Juan 14
15 Kanada Allison Beveridge 112
16 Polska Daria Pikulik 10
17 Japonia Sakura Tsukagoshi 8
18 Kuba Marlies Mejias 6


Wyścig ze startu zatrzymanego[edytuj | edytuj kod]

Wyniki:[5]

Pozycja Zawodniczka Czas Punkty
1 Australia Annette Edmondson 34,938 40
2 Wielka Brytania Laura Trott 35,253 38
3 Francja Laurie Berthon 35,275 36
4 Belgia Jolien D’Hoore 35,326 34
5 Stany Zjednoczone Sarah Hammer 35,366 32
6 Japonia Sakura Tsukagoshi 35,625 30
7 Chińskie Tajpej Hsiao Mei-yu 35,636 28
8 Kuba Marlies Mejias 35,655 26
9 Kanada Allison Beveridge 36,247 24
10 Niemcy Anna Knauer 36,370 22
11 Nowa Zelandia Lauren Ellis 36,427 20
12 Wenezuela Angie González 36,535 18
13 Holandia Kirsten Wild 36,562 16
14 Polska Daria Pikulik 36,690 14
15 Chińska Republika Ludowa Luo Xiaoling 36,944 12
16 Hongkong Diao Xiao Juan 36,945 10
17 Białoruś Tacciana Szarakowa 37,007 8
18 Dania Amalie Dideriksen 38,032 6


Okrążenie ze startu lotnego na 250 m[edytuj | edytuj kod]

Wyniki:[6]

Pozycja Zawodniczka Czas Punkty
1 Wielka Brytania Laura Trott 13,708 40
2 Australia Annette Edmondson 13,878 38
3 Francja Laurie Berthon 13,903 36
4 Holandia Kirsten Wild 14,023 34
5 Stany Zjednoczone Sarah Hammer 14,081 32
6 Kanada Allison Beveridge 14,140 30
7 Belgia Jolien D’Hoore 14,195 28
8 Polska Daria Pikulik 14,409 26
9 Kuba Marlies Mejias 14,441 24
10 Niemcy Anna Knauer 14,447 22
11 Hongkong Diao Xiao Juan 14,499 20
12 Chińskie Tajpej Hsiao Mei-yu 14,532 18
13 Białoruś Tacciana Szarakowa 14,564 16
14 Nowa Zelandia Lauren Ellis 14,574 14
15 Japonia Sakura Tsukagoshi 14,638 12
16 Wenezuela Angie González 14,660 10
17 Chińska Republika Ludowa Luo Xiaoling 14,740 8
18 Dania Amalie Dideriksen 14,940 6

Wyścig punktowy[edytuj | edytuj kod]

Wyniki:[7]

Pozycja Zawodniczka Sprint1 Sprint2 Sprint3 Sprint4 Sprint5 Sprint6 Sprint7 Sprint8 Sprint9 Sprint10 Okrążenie punktowe Suma punktów
+ -
1 Dania Amalie Dideriksen 1 5 3 5 1 5 5 60 85
2 Nowa Zelandia Lauren Ellis 2 2 5 1 3 60 73
3 Kuba Marlies Mejias 5 3 2 3 60 73
4 Białoruś Tacciana Szarakowa 5 3 2 40 50
5 Holandia Kirsten Wild 1 2 40 43
6 Stany Zjednoczone Sarah Hammer 5 3 1 5 20 34
7 Wielka Brytania Laura Trott 1 2 2 3 5 1 20 34
8 Belgia Jolien D’Hoore 3 1 1 2 20 27
9 Francja Laurie Berthon 3 20 23
10 Hongkong Diao Xiao Juan 2 20 22
11 Niemcy Anna Knauer 3 3
12 Chińska Republika Ludowa Luo Xiaoling 2 2
13 Wenezuela Angie González 1 1
14 Japonia Sakura Tsukagoshi 0
15 Polska Daria Pikulik 0
16 Australia Annette Edmondson 0
17 Kanada Allison Beveridge 0
18 Chińskie Tajpej Hsiao Mei-yu 20 -20

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Evebt Schedule - Cycling Track (ang.). uci.ch. [dostęp 2017-10-13].
  2. Scratch Race 1\6 (ang.). Rio 2016. [dostęp 2017-10-13].
  3. Individual Pursuit 2\6 (ang.). Rio 2016. [dostęp 2017-10-13].
  4. Elimination Race 3\6 (ang.). Rio 2016. [dostęp 2017-10-13].
  5. Time Trial 4\6 (ang.). Rio 2016. [dostęp 2017-10-13].
  6. Flying Lap 5\6 (ang.). Rio 2016. [dostęp 2017-10-13].
  7. Final Classification (ang.). Rio 2016. [dostęp 2017-10-13].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]