Kolegium Nauczycielskie we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kolegium Nauczycielskie im. Grzegorza Piramowicza we Wrocławiu
Ilustracja
Data założenia 1 lipca 1998
Data likwidacji 30 września 2015
Państwo  Polska
Adres ul. Trzebnicka 42
50-230 Wrocław
Liczba studentów 400
Rektor mgr Maria Małecka (dyrektor)
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa lokalizacyjna Wrocławia
Kolegium Nauczycielskie im. Grzegorza Piramowicza we Wrocławiu
Kolegium Nauczycielskie im. Grzegorza Piramowicza we Wrocławiu
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kolegium Nauczycielskie im. Grzegorza Piramowicza we Wrocławiu
Kolegium Nauczycielskie im. Grzegorza Piramowicza we Wrocławiu
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Kolegium Nauczycielskie im. Grzegorza Piramowicza we Wrocławiu
Kolegium Nauczycielskie im. Grzegorza Piramowicza we Wrocławiu
Ziemia51°07′34,5″N 17°02′08,3″E/51,126250 17,035639
Strona internetowa

Kolegium Nauczycielskie im. Grzegorza Piramowicza we Wrocławiu – nieistniejąca publiczna szkoła wyższa działająca pod patronatem Uniwersytetu Wrocławskiego, założona w 1992 roku, w której kształcenie odbywało się na poziomie licencjatu. Organem prowadzącym szkołę był samorząd województwa dolnośląskiego we Wrocławiu, a nadzór pedagogiczny nad kolegium sprawowało Minister Edukacji Narodowej. Celem szkoły było kształcenie nauczycieli języka polskiego, historii, edukacji wczesnoszkolnej i bibliotekarzy dla szkół podstawowych i gimnazjów[1]. Na czele Kolegium stał dyrektor, którym była Maria Małecka. Uczelnia została zlikwidowana 30 września 2015 roku na podstawie uchwały Sejmiku Województwa Dolnośląskiego nr XXXIII/940/13[2] w sprawie zamiaru likwidacji Kolegium wynikającej z przyjęcia ustawy z dnia 5 listopada 2009 roku o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, która to znosi kolegia.

Kształcenie[edytuj | edytuj kod]

W 2012 roku w Kolegium Nauczycielskim kształciło się około 400 słuchaczy w 16 grupach[1]. Szkoła kształciła na kierunku nauczyciel o specjalnościach[3]:

Kształcenie w kolegium odbywało się w systemie stacjonarnym i trwało 6 semestrów (3 lata). Zakończenie edukacji odbywało się poprzez napisanie pracy dyplomowej i złożenie egzaminu dyplomowego. Na mocy porozumienia z Uniwersytetem Wrocławskim absolwenci tej szkoły mogą przystąpić do egzaminu licencjackiego i po uzyskaniu licencjatu kontynuować naukę na studiach magisterskich na kierunkach filologia polska lub historia[3].

Struktura[edytuj | edytuj kod]

Kolegium posiadało wysoko wykwalifikowaną kadrę. Zajęcia teoretyczne prowadzili nauczyciele akademiccy z Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Opolskiego ze stopniami naukowymi profesora, doktora habilitowanego, doktora. Z kolei przedmioty pedagogiczne prowadzili doświadczeni nauczyciele metodycy z wieloletnim stażem, a zajęcia artystyczne i kulturowe – nauczyciele związani z kulturą i sztuką. Kolegium współpracowało także z Dolnośląskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej oraz wrocławskimi placówkami kulturalnymi.

Niektórzy nauczyciele wykładający w Kolegium Nauczycielskim we Wrocławiu[4]:

Baza lokalowa[edytuj | edytuj kod]

Kolegium Nauczycielskie we Wrocławiu znajdowało się przy ulicy Trzebnickiej 42 w dawnym poniemieckim budynku szkolnym, powstałym w latach 1905–1908 według projekt Richarda Plüddemanna i Charlota Cabanisa[5]. W budynku znajdują się sale wykładowe, sale specjalistyczne: pracownie komputerowo-internetowe, centra multimedialne oraz sala gimnastyczna, a także biblioteka, której zbiory liczyły około 27 tysięcy woluminów[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Charakterystyka KN we Wrocławiu [on-line] [dostęp: 11.11.2012]
  2. Uchwała w sprawie zamiaru likwidacji Kolegium Nauczycielskiego im. Grzegorza Piramowicza we Wrocławiu poprzez zaprzestanie rekrutacji. umwd.dolnyslask.pl. [dostęp 2015-10-04].
  3. a b Kierunki kształcenia na KN we Wrocławiu [on-line] [dostęp: 21.11.2012]
  4. Wykaz wykładowców w KN we Wrocławiu [on-line] [dostęp: 21.11.2012]
  5. Encyklopedia Wrocławia, pod red. J. Harasimowicza, Wrocław 2001.
  6. Informacje o KN we Wrocławiu na stronie www.edu.wroc.pl [on-line] [dostęp: 21.11.2012]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]