Kolej Bystrzycka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kolej Bystrzycka w Lubachowie na niemieckiej pocztówce z 1909 r.
Drezyna na trasie Kolei Bystrzyckiej, most w Jugowicach

Kolej Bystrzycka (daw. niem. Weistritztalbahn) – linia kolejowa zbudowana pod koniec XIX wieku, przebiegająca wzdłuż doliny rzeki Bystrzycy łącząc Świdnicę i Jedlinę-Zdrój.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Linia zaczyna się w Kraszowicach, dzielnicy Świdnicy, a kończy w Jedlinie-Zdroju, przebiegając wzdłuż doliny rzeki Bystrzycy[1]. Kolej wielokrotnie przekracza rzekę wysokimi mostami kratownicowymi, a przeszkody terenowe wiaduktami[1]. Trasa miała 24,1 km długości, a w 1914 roku przejazd ze Świdnicy do Jedliny zajmował jedną godzinę[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kolej powstała w 1904 roku i od samego początku cieszyła się sporym powodzeniem wśród turystów ze względu na malownicze położenie[1]. Po zakończeniu II wojny światowej dopiero w 1950 roku wznowiono ruch kolejowy[2]. W roku 1956 kursowały cztery pary pociągów i taką ich liczbę utrzymano do ostatniego rozkładu linii 1988/1989[2]. Z powodu złego stanu technicznego linii przewozy osobowe zawieszono w maju 1989 roku i od tego czasu odbywały się tylko przejazdy okolicznościowe oraz ruch towarowy[1]. W roku 1997 całkowicie wstrzymano przejazdy pociągów[2].

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Aktualnie linia w odbudowie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Staffa 1995 ↓, s. 81.
  2. a b c d Rafał Wiernicki: Kolej Bystrzycka. [dostęp 2017-03-03].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]