Kolej Leśna Puszczy Białowieskiej – Hajnówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kolej Leśna Puszczy Białowieskiej - Hajnówka
Kolej Leśna Puszczy Białowieskiej - Hajnówka
Pociąg kolejki wąskotorowej
Dane ogólne
Lokalizacja POL Hajnówka COA.svg Hajnówka,  Polska
Rodzaj transportu kolej wąskotorowa
Data uruchomienia 1916
Infrastruktura
Całkowita
długość linii
obecnie 17 km
Liczba linii 2
Liczba stacji 3
Inne informacje
Rozstaw toru 600 mm
Właściciel Nadleśnictwo Hajnówka
Operator Nadleśnictwo Hajnówka
Mapka Kolejek Leśnych w Puszczy Białowieskiej

Kolej Leśna Puszczy Białowieskiej – Hajnówkakolejka wąskotorowa budowana na terenie Puszczy Białowieskiej w latach 1916–1957. Budowę rozpoczęli Niemcy podczas I wojny światowej. Obecnie kolejka ma charakter turystyczny.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Celem budowy kolei wąskotorowej była eksploatacja lasów Białowieskich oraz zapewnienie transportu ściętych drzew do tartaku. Budowę rozpoczęli Niemcy w 1916 r., którzy okupowali te tereny. Do budowy wykorzystano przymusową siłę roboczą – jeńców wojennych. Niemcy potrzebowali drewna, wybudowali nawet w Białowieży i innych okolicznych miejscowościach tartaki i stolarnie, a w Hajnówce fabrykę półproduktów chemicznych z drewna. Do zakończenia I wojny światowej wybudowano 85 km torów (na trasach: Hajnówka-Masiewo, Hajnówka-Starzyna, Hajnówka-Stara Białowieża, Białowieża-Czoło i odgałęzienia), oraz kolejki przenośne o łącznej długości 180–200 km. W okresie wojny Niemcy wycięli i wywieźli z puszczy ok. 5 milionów m³ drewna.

Na przestrzeni lat 1920–1939 budowa kolejnych torów i koniecznej infrastruktury nadal trwała i do wybuchu II wojny światowej łączna długość tras wynosiła ok. 360 km, a kolej wąskotorowa dysponowała 24 parowozami. Rocznie z puszczy wywożono ok. 1 mln m³ drewna. Trasa jednotorowej kolei obejmowała prawie całą Puszczę Białowieską.

Podczas II wojny światowej kolejka służyła okolicznej ludności do transportu i łączności, następnie okupanci wykorzystali ją do walki z partyzantami i dalszej wycinki lasów.

Po odzyskaniu niepodległości i ustanowieniu granic, po stronie polskiej pozostało ok. 180 km torów. Zniszczenia wojenne odbudowano i kolejka ponownie stała się środkiem transportu drewna dla miejscowego przemysłu. W okresie lat 60 przewożono nią rocznie ok. 200 000 m³ drewna.

W 1974 r. zakończono eksploatację 12 parowozów i zastąpiono je 8 lokomotywami spalinowymi V10C o mocy 100 KM produkcji wschodnioniemieckiej. W latach 1991–1992 zakończono przemysłową eksploatację kolejki, a na 75. rocznicę utworzenia kolejki uruchomiono trasę osobową o charakterze turystycznym Hajnówka-Topiło. W 1991 roku z okazji rocznicy na trasę wrócił parowóz oraz wydano folder informacyjny. W warsztatach kolejki zbudowano na ten cel tabor do przewozu osób. W 1996 roku otworzono drugą, krótszą trasę Hajnówka-Postołowo.

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

Leśna kolejka wąskotorowa może kursować przez cały rok, jednak planowane przejazdy odbywają się w ciągu lata (1 lipca – 30 września) w każdy wtorek, czwartek i sobotę o godzinie 10:00. Kolejka może kursować na 2 trasach w zależności od liczby chętnych. Kolejki leśne oferują również prywatne, komercyjne przejazdy dla zorganizowanych grup. Możliwe jest wówczas podłączenie do pociągu parowozu zamiast lokomotywy spalinowej oraz zainscenizowanie napadu – kontrola dokumentów przez białoruskich pograniczników. Napadająca grupa przebrana jest w odpowiednie stroje, uzbrojona w broń i posługuje się jedynie językiem rosyjskim lub białoruskim.

Trasa kolejki[edytuj | edytuj kod]

  • Hajnówka WąskotorowaTopiło. Długość trasy – 11 km. Minimalna liczba osób – 40. Czas przejazdu w jedną stronę – godzina. Postój w Topile – godzina.
  • Hajnówka WąskotorowaPostołowo. Długość trasy – 6 km. Minimalna liczba osób – 20. Czas przejazdu w jedną stronę – pół godziny. Postój w Postołowie – godzina.

Godzinna trasa kolejki przebiega cały czas przez las Białowieski oraz niewielkie polany. Kolejka kursuje z prędkością 15 km/h. Szerokość toru 600 mm.

Na terenie stacji Hajnówka Wąskotorowa znajduje się zabytkowy parowóz z 1918 typu Brigadelok do przewożenia drewna wraz z wagonikami, budynek stacji z kasą, toalety, peron stacji oraz wiata nad peronem.

Na terenie Topiła również znajduje się zabytkowy parowóz Las47 do przewożenia drewna wraz z wagonikami, peron stacji oraz wiata nad peronem.

Wnętrze lokomotywowni i warsztatu kolejki leśnej w Hajnówce

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]