Kolej folwarczna w Objezierzu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Schemat przebiegu kolei folwarcznej z Wargowa do Objezierza

Kolej folwarczna w Objezierzuwąskotorowa kolej folwarczna funkcjonująca do lat 50. XX w., łącząca Wargowo z Objezierzem. Kolej posiadała także linię boczną do wsi Nieczajna, a właściwie do dużej stodoły polnej około kilometra na południe od tej wsi.

Całkowita długość sieci tej kolei wynosiła, według różnych opracowań od około 6 do około 8 km. Dzięki temu systemowi docierały na dworzec w Wargowie płody rolne wyprodukowane w objezierskim folwarku. Obsługiwana w całej swojej historii prawdopodobnie wyłącznie trakcją konną, choć według niektórych informacji na kolei użytkowano lokomotywy benzolowe. Za jej pomocą transportowano nawozy, zboże, ziemniaki, węgiel, drewno, materiały budowlane. Przeciętny skład to dwie lub trzy lory drewniane na podwoziu stalowym.

Sieć została zlikwidowana w połowie lat 50. XX wieku. Do dzisiaj zachowało się po niej niewiele śladów. W Wargowie naprzeciw dworca kolejowego (za torami) istnieje (2009) charakterystyczny nasyp (zarośnięty chwastami) oraz ślad po torach w polnej drodze, którą przecinała kolej kilkaset metrów dalej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Krzysztof Springer: Obornickie wąskie tory, w: Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka, Oborniki Wlkp., 2009
  • Witold Stasiewski: Koleje folwarczne Wielkopolski – atlas, nakład własny autora, Poznań, 2000