Wersja ortograficzna: Kolonia karna (film)

Kolonia karna (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kolonia karna
No Escape
Gatunek science fiction, film akcji
Rok produkcji 1994
Data premiery 29 kwietnia 1994
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 118 min
Reżyseria Martin Campbell
Scenariusz Michael Gaylin
Główne role Ray Liotta, Lance Henriksen, Stuart Wilson, Kevin Dillon
Muzyka Graeme Revell, Tim Simonec
Zdjęcia Phil Meheux
Scenografia Allan Cameron
Kostiumy Norma Moriceau
Montaż Terry Rawlings
Produkcja Gale Anne Hurd
Wytwórnia Columbia Pictures Corporation
Budżet 20 000 000 $

Kolonia karna (org. No Escape) – film science fiction produkcji amerykańskiej z 1994 roku w reż. Martina Campbella na podstawie powieści Richarda Herleya pod tym samym tytułem.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Rok 2022. Światem rządzą wielkie korporacje które prowadzą ze sobą wojny. Podczas jednej z nich pilot wojskowego śmigłowca John Robbins otrzymuje rozkaz zniszczenia celu wojskowego, który jak się okazuje jest obiektem cywilnym. W wyniku ataku giną kobiety i dzieci. Robbins zabija dowódcę który mu ten rozkaz wydał i zostaje skazany na wieloletnie więzienie. Za kolejne próby ucieczki trafia w końcu do najcięższego więzienia – zakładu VI kategorii. Jego naczelnik Warden, za permanentną niesubordynację wysyła go w końcu do położonej na nieodległej wyspie Absolom kolonii karnej. Żyją na niej skazańcy którzy podzieleni na dwa wrogie obozy pozostają w stałym konflikcie. Robbins początkowo trafia do obozu bezwzględnych „outsiderów” pod przywództwem Mareka gdzie zmuszony jest walczyć o życie. Udaje mu się zbiec i cudem uratowany trafia do pokojowo nastawionych „insiderów” pod przywództwem Fathera. Robbinsa od samego początku prześladuje myśl o ucieczce z wyspy. Dowiaduje się również, że kolonia jest prywatnym pomysłem naczelnika Wardena i działa nielegalnie. Postanawia zbiec za wszelką cenę i poinformować świat o istnieniu kolonii. Jest to o tyle trudne, że Warden zachowuje nad wyspą pełną kontrolę za pomocą satelitów i szpiegów umieszczonych w dwóch wrogich obozach. W końcu jednak Robbinsowi udaje się zwabić Wardena na wyspę i porwać śmigłowiec, którym przybył, a jego samego pozostawić w rękach „insiderów”. Droga ku wolności stoi przed nim otworem.

Obsada aktorska[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Futurystyczne śmigłowce użyte w filmie to radzieckie Ka-27[1].

Wpływy kulturowe[edytuj | edytuj kod]

  • W oparciu o film w 1994 powstał trzyczęściowy komiks serii Marvel Comics autorstwa Rogera Salicka, Mike’a Harrisa i Chrisa Ivy oraz gra video wydana przez Sony Imagesoft.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. No Escape (1994): Did You Know? (ang.). W: IMDb [on-line]. [dostęp 2012-05-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]