Kolos z Barletty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kolos z Barletty
Ilustracja
Kolos z Barletty
Autor nieznany
Czas powstania IVVI wiek
Technika brąz
Wysokość 511 cm
Miejsce
przechowywania
Barletta

Kolos z Barletty – monumentalna późnoantyczna rzeźba przedstawiająca jednego ze wschodniorzymskich cesarzy, znajdująca się obecnie we włoskiej Barletcie.

Wykonany z brązu posąg ma 5,11 m wysokości[1]. Jego datacja nie jest pewna, powstanie plasuje się między IV a VI wiekiem[1]. Na temat tożsamości przedstawionego władcy wysuwano różne hipotezy, dopatrywano się w nim m.in. Herakliusza, Walentyniana I, Walensa, Leona I, Teodozjusza I[2] lub Marcjana[3]. Cesarz został przedstawiony w postaci stojącej, w rękach trzyma glob ziemski oraz krzyż (pierwotnie berło)[1].

Posąg został zrabowany przez Wenecjan na wschodzie podczas IV krucjaty, przypuszczalnie z Konstantynopola. Przewożący go statek rozbił się u wybrzeży Barletty, a fale wyrzuciły rzeźbę na brzeg[3]. Porzucona rzeźba niszczała, a w 1309 roku pozbawiono ją nóg, które przetopiono na dzwony do kościoła dominikanów w Manfredonii[1]. Dopiero w 1491 roku pochodzący z Neapolu rzeźbiarz Fabio Alfano dokonał renowacji rzeźby, odtwarzając brakujące partie. Odrestaurowany kolos został ustawiony na rynku w Barletcie, w pobliżu kościoła San Sepulcro[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Encyclopedia of the History of Classical Archaeology. edited by Nancy Thomson de Grummond. London: Routledge, 1996, s. 314. ISBN 1-884964-80-X.
  2. F. P. Johnson. The Colossus of Barletta. „American Journal of Archaeology”. 29 (1), s. 20-25, 1925. 
  3. a b Dana Facaros, Michael Pauls: Italy. London: Cadogan Guides, 2004, s. 944. ISBN 1-86011-113-0.