Kolumba Kim Hyo-im

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święta
Kolumba Kim Hyo-im

김효임 골룸바
dziewica i męczennica
Data i miejsce urodzenia 1814
Bamseom, Korea
Data i miejsce śmierci 26 września 1839
Seul
Czczona przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 5 lipca 1925
przez Piusa XI
Kanonizacja 6 maja 1984
Seul
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 20 września (w grupie 103 męczenników koreańskich)
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej koreańskie nazwisko Kim.

Św. Kolumba Kim Hyo-im (kor. 김효임 골룸바) (ur. 1814 w Bamseom, Korea, zm. 26 września 1839 w Seulu) – męczennica, święta Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kolumba Kim Hyo-im urodziła się w rodzinie niechrześcijańskiej. Po śmierci ojca jej matka zaczęła praktykować katolicyzm razem z szóstką dzieci. Po chrzcie Kolumba, Agnieszka i ich siostra Klara złożyły ślub dziewictwa. Matka starała się przekonać je do małżeństwa, ale nie udało jej się to. Zamieszkały ze swoim starszym bratem w Yongmori niedaleko Seulu. Poświęciły się rozwijaniu życia duchowego przez modlitwy, posty, czytanie książek religijnych, odmawianie różańca i pomaganie chorym i biednym. Ich dobroć zjednała im duży szacunek. W 1839 r. rozpoczęły się prześladowania katolików. Siostry nie bały się i codziennie modliły za uwięzionych. Kolumba Kim Hyo-im i jej siostra Agnieszka Kim Hyo-ju zostały aresztowane w maju 1839 r. Były wielokrotnie okrutnie torturowane. 26 września 1839 r. została ścięta w Seulu w miejscu straceń za Małą Zachodnią Bramą razem z ośmioma innymi katolikami (Magdaleną Hŏ Kye-im, Sebastianem Nam I-gwan, Julią Kim, Agatą Chŏn Kyŏng-hyŏb, Karolem Cho Shin-ch'ŏl, Ignacym Kim Che-jun, Magdaleną Pak Pong-son i Perpetuą Hong Kŭm-ju).

Dzień obchodów[edytuj | edytuj kod]

20 września (w grupie 103 męczenników koreańskich)

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny[edytuj | edytuj kod]

Beatyfikowana 5 lipca 1925 r. przez Piusa XI, kanonizowana 6 maja 1984 r. przez Jana Pawła II w grupie 103 męczenników koreańskich.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]