Komisariat Straży Celnej „Kamińsko”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Komisariat SC „Kamińsko”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1922
Rozformowanie 1927
Tradycje
Kontynuacja Komisariat Straży Granicznej „Herby”
Organizacja
Dyslokacja Kamińsko
Formacja Straż Celna
Podległość Inspektorat SC „Praszka”
Rozmieszczenie placówek SC Komisariatu Kamieńsko

Komisariat Straży Celnej „Kamińsko”[a] – jednostka organizacyjna Straży Celnej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej w latach 1922–1927.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Na wniosek Ministerstwa Skarbu, uchwałą z 10 marca 1920 roku, powołano do życia Straż Celną[3]. Od połowy 1921 roku jednostki Straży Celnej rozpoczęły przejmowanie odcinków granicy od pododdziałów Batalionów Celnych[4]. Proces tworzenia Straży Celnej trwał do końca 1922 roku[5]. Komisariat Straży Celnej „Kamińsko”, wraz ze swoimi placówkami granicznymi, wszedł w podporządkowanie Inspektoratu Straży Celnej „Praszka”[2].

W drugiej połowie 1927 roku przystąpiono do gruntownej reorganizacji Straży Celnej[6]. W praktyce skutkowało to rozwiązaniem tej formacji granicznej. Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku w jej miejsce powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[7].

Z dniem 27 kwietnia 1928 roku placówki I linii „Radły”, „Ługi” i „Kluczno” należące do komisariatu Straży Celnej „Kamieńsko” zostały przydzielone do komisariatu „Panki”[8].

Rozkazem nr 4 z 30 kwietnia 1928 roku w sprawie organizacji Śląskiego Inspektoratu Okręgowego dowódca Straży Granicznej gen. bryg. Stefan Pasławski powołał komisariat Straży Granicznej „Herby” z podkomisariatem „Panki”, który przejął ochronę granicy od rozwiązywanego komisariatu Straży Celnej[9].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Sąsiednie komisariaty

Funkcjonariusze komisariatu[edytuj | edytuj kod]

Obsada personalna w 1927[1]:

  • kierownik komisariatu – starszy komisarz Józef Kozakiewicz
  • pomocnik kierownika komisariatu – podkomisarz Romuald Jakimowicz

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Organizacja komisariatu w 1926 roku[10][11][b]:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Autorzy Kalendarza z szematyzmem funkcjonariuszy Straży Celnej na rok 1927 i Piotr Kozłowski w: Straż Celna zapomnianą formacją graniczną II Rzeczypospolitej – dyslokacja jednostek granicznych w 1926 roku używają nazwy „Kamieńsko”[1][2]. Na Mapie Topograficznej WIG z 1935 r. również miejscowość nazwana jest Kamieńsko. Obecnie miejscowość nazywa się Kamińsko.
  2. Przy nazwiskach kierowników placówek w nawiasach podano numery służbowe funkcjonariuszy[11]
  3. Autorzy Kalendarza z szematyzmem funkcjonariuszy Straży Celnej na rok 1927 i Piotr Kozłowski w: Straż Celna zapomnianą formacją graniczną II Rzeczypospolitej – dyslokacja jednostek granicznych w 1926 roku używają nazwy „Węgłowce”[1][2]. Prawdopodobnie chodzi o miejscowość Węglowice.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]