Komisariat Straży Celnej „Korbielów”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Komisariat SC „Korbielów”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1921
Rozformowanie 1928
Tradycje
Kontynuacja Komisariat Straży Granicznej „Korbielów”
Organizacja
Dyslokacja Korbielów
Formacja Straż Celna
Podległość Inspektorat SC „Żywiec”
Rozmieszczenie placówek SC Komisariatu Korbielów w 1926

Komisariat Straży Celnej „Korbielów” – jednostka organizacyjna Straży Celnej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-czechosłowackiej w latach 1921–1928.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Na wniosek Ministerstwa Skarbu, uchwałą z 10 marca 1920 roku, powołano do życia Straż Celną[1]. Jednostki Straży Celnej rozpoczęły przejmowanie odcinków granicy od pododdziałów Batalionów Celnych[2]. W 1921 roku w Korbielowie stacjonował sztab 1 kompanii 7 batalionu celnego, który wystawił również placówkę. W 1922 roku w Korbielowie stacjonował sztab 4 kompanii 7 batalionu celnego[3]. Proces tworzenia Straży Celnej trwał do końca 1922 roku[4]. Komisariat Straży Celnej „Korbielów”, wraz ze swoimi placówkami granicznymi, wszedł w podporządkowanie Inspektoratu Straży Celnej „Żywiec”[5].

W drugiej połowie 1927 roku przystąpiono do gruntownej reorganizacji Straży Celnej[6]. W praktyce skutkowało to rozwiązaniem tej formacji granicznej. Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku w jej miejsce powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[7]. Rozkazem nr 4 z 30 kwietnia 1928 roku w sprawie organizacji Śląskiego Inspektoratu Okręgowego dowódca Straży Granicznej gen. bryg. Stefan Pasławski powołał komisariat Straży Granicznej „Rajcza” z podkomisariatem „Jeleśnia”, który przejął ochronę granicy od rozwiązywanego komisariatu Straży Celnej[8].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Sąsiednie komisariaty

Funkcjonariusze komisariatu[edytuj | edytuj kod]

Obsada personalna w 1926[9]:

  • kierownik komisariatu – podkomisarz Tomasz Steciak
  • pomocnik kierownika komisariatu – przodownik Michał Wrzask (147)

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Organizacja komisariatu w 1926 roku[5]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]