Komisariat Straży Celnej „Krokowo”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Komisariat SC „Krokowo”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1921
Rozformowanie 1928
Komendanci
Pierwszy Komisariat Straży Granicznej „Goszczyno”
Organizacja
Dyslokacja Krokowa
Formacja Straż Celna
Podległość Inspektorat SC „Wejherowo”
Komisariat SC Krokowo

Komisariat Straży Celnej „Krokowo” – jednostka organizacyjna Straży Celnej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej i morskiej w latach 1921–1928.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Na wniosek Ministerstwa Skarbu, uchwałą z 10 marca 1920 roku, powołano do życia Straż Celną[1]. Od połowy 1921 roku jednostki Straży Celnej rozpoczęły przejmowanie odcinków granicy od pododdziałów Batalionów Celnych[2]. Proces tworzenia Straży Celnej trwał do końca 1922 roku[3]. Komisariat Straży Celnej „Krokowo”, wraz ze swoimi placówkami granicznymi, wszedł w podporządkowanie Inspektoratu Straży Celnej „Wejherowo”[4].

W drugiej połowie 1927 roku przystąpiono do gruntownej reorganizacji Straży Celnej[5]. W praktyce skutkowało to rozwiązaniem tej formacji granicznej. Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku w jej miejsce powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[6]. Rozkazem nr 2 z 19 kwietnia 1928 roku w sprawach organizacji Pomorskiego Inspektoratu Okręgowego dowódca Straży Granicznej gen. bryg. Stefan Pasławski powołał komisariat Straży Granicznej „Krokowo” i „Miruszyno”, które przejęły ochronę granicy od rozwiązywanego komisariatu Straży Celnej[7].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Sąsiednie komisariaty

Funkcjonariusze komisariatu[edytuj | edytuj kod]

Obsada personalna w 1926[8]:

  • kierownik komisariatu –
  • pomocnik kierownika komisariatu – podkomisarz Jan Stępień

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Organizacja komisariatu w 1926 roku[4]:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Autorzy Kalendarza z szematyzmem funkcjonariuszy Straży Celnej na rok 1927 i Piotr Kozłowski w: Straż Celna zapomnianą formacją graniczną II Rzeczypospolitej – dyslokacja jednostek granicznych w 1926 roku używają nazwy „Tupadła”[8][4]. Prawdopodobnie chodzi o miejscowość Tupadły.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]