Komisariat Straży Celnej „Lipówka”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Komisariat SC „Lipówka”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1921
Rozformowanie 1927
Organizacja
Dyslokacja Lipówka
Formacja Straż Celna
Podległość Inspektorat SC „Suwałki”
Rozmieszczenie placówek SC komisariatu "Lipówka" w 1926 roku

Komisariat Straży Celnej „Lipówka” – jednostka organizacyjna Straży Celnej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej w latach 1921–1927.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Na wniosek Ministerstwa Skarbu, uchwałą z 10 marca 1920 roku, powołano do życia Straż Celną[1]. Od połowy 1921 roku jednostki Straży Celnej rozpoczęły przejmowanie odcinków granicy od pododdziałów Batalionów Celnych[2]. W 1921 roku w Raczkach stacjonował sztab 3 kompanii 2 batalionu celnego. Kompania wystawiała między innymi placówkę w Lipówce[3]. Proces tworzenia Straży Celnej trwał do końca 1922 roku[4]. Komisariat Straży Celnej „Lipówka”, wraz ze swoimi placówkami granicznymi, wszedł w podporządkowanie Inspektoratu Straży Celnej „Suwałki”[5].

W latach 1927/1928 został rozwiązany Inspektorat Straży Celnej „Suwałki”. Przekazał on rejon ochranianej granicy państwowej pod jurysdykcję Korpusowi Ochrony Pogranicza. Tym samym rozwiązano też komisariat Straży Celnej „Lipówka”, a funkcjonariusze SC zostali przeniesieni do służby w Urzędach Celnych lub w innych jednostkach Straży Celnej na terenie kraju[5]. Służbę graniczną do 1939 roku pełniła w tym rejonie kompania graniczna KOP „Filipów”[6].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Sąsiednie komisariaty

Funkcjonariusze komisariatu[edytuj | edytuj kod]

Obsada personalna w 1926[7]:

  • kierownik komisariatu – komisarz Paweł Znamirowski
  • pomocnik kierownika komisariatu – komisarz Stefan Rogala Kostecki

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Organizacja komisariatu w 1926 roku[5]:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Autorzy Kalendarza z szematyzmem funkcjonariuszy Straży Celnej na rok 1927[8] jak i mapy WIG (operacyjna z 1932 i taktyczna z 1931) i obecne używają nazwy „Wasilówka”, a Piotr Kozłowski w: Straż Celna zapomnianą formacją graniczną II Rzeczypospolitej – dyslokacja jednostek granicznych w 1926 roku nazwy „Wosilówka”[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]