Komisariat Straży Celnej „Przymuszewo”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Komisariat SC „Przymuszewo”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1921
Rozformowanie 1928
Organizacja
Dyslokacja Przymuszewo
Formacja Straż Celna
Podległość Inspektorat SC „Kościerzyna”
Rozmieszczenie pododdziałów
3 batalionu celnego w 1921 roku.
Rozmieszczenie placówek Straży Celnej Komisariatu Przymuszewo

Komisariat Straży Celnej „Przymuszewo” – jednostka organizacyjna Straży Celnej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej w latach 1921–1928.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Już w 1918 roku powstające państwo polskie zaczęło tworzyć wyspecjalizowane formacje przeznaczone do ochrony granic Rzeczypospolitej. W kwietniu 1920 roku w Przymuszewie stacjonował 4 szwadron 4 pułku Strzelców Granicznych[1]. W kolejnych latach inne formacje ochraniały granice w tym rejonie. W 1921 roku w Przymuszewie rozlokował się sztab 3 kompanii 3 batalionu celnego[2].

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Na wniosek Ministerstwa Skarbu, uchwałą z 10 marca 1920 roku, powołano do życia Straż Celną[3]. Jednostki Straży Celnej rozpoczęły przejmowanie odcinków granicy od pododdziałów Batalionów Celnych[4]. Proces tworzenia Straży Celnej trwał do końca 1922 roku[5]. Komisariat Straży Celnej „Przymuszewo”, wraz ze swoimi placówkami granicznymi, wszedł w podporządkowanie Inspektoratu Straży Celnej „Koscierzyna”[6].

W drugiej połowie 1927 roku przystąpiono do gruntownej reorganizacji Straży Celnej[7]. W praktyce skutkowało to rozwiązaniem tej formacji granicznej. Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku w jej miejsce powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[8]. Rozkazem nr 2 z 19 kwietnia 1928 roku w sprawach organizacji Pomorskiego Inspektoratu Okręgowego dowódca Straży Granicznej gen. bryg. Stefan Pasławski powołał komisariat Straży Granicznej „Lipusz”, który przejął ochronę granicy od rozwiązywanego komisariatu Straży Celnej[9].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Sąsiednie komisariaty

Funkcjonariusze komisariatu[edytuj | edytuj kod]

Obsada personalna w 1926[10]:

  • kierownik komisariatu – podkomisarz Leon Makowski
  • pomocnik kierownika komisariatu – przodownik Władysław Kujawski

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Organizacja komisariatu w 1926 roku[6]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]