Komitet Nauk Geologicznych PAN

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Komitet Nauk Geologicznych PAN – jeden z komitetów Polskiej Akademii Nauk.

Komitet zajmuje się naukami geologicznymi: geologią dynamiczną, stratygrafią, tektoniką, paleontologią, geochemią, kartografią geologiczną, geologią złóż, geologią inzynierską, hydrografią. Komitet został powołany w 1952 roku. Współpracuje m.in. z Międzynarodową Unią Nauk Geologicznych (IUGS).

Stanowisko w sprawie zmian klimatu[edytuj | edytuj kod]

Na posiedzeniu Komitetu Nauk Geologicznych PAN w Warszawie w dniu 14.11.2008 r. problemy zmian klimatu dyskutowali profesorowie: Janusz Kotlarczyk, Andrzej Żelaźniewicz, Leszek Marks, Ryszard Marcinowski, Krystyna Piotrowska, Marek Lewandowski (geolog), Krzysztof Jaworowski, Jerzy Żaba, Grzegorz Racki, Krzysztof Jakubowski (geolog) oraz Izabela Bojakowska. Główny wątek dyskusji dotyczył przyczyn ocieplania się klimatu oraz wzrostu zawartości CO2 w atmosferze[1]:

Zgodzono się, iż procesy te mają charakter przede wszystkim naturalny. Rzeczywisty wkład człowieka w obserwowane obecnie zmiany jest niewielki. Dostarczycielem CO2 do atmosfery jest nie tylko przemysł ale i hodowla zwierząt rzeźnych, z której trudno rezygnować. Zauważono, że podejmowane globalne działania, prowadzące do ograniczenia emisji CO2, mają głównie wydźwięk polityczny, a proponowane kary za przekroczenie limitów mogą mieć dramatyczne konsekwencje dla polskiej gospodarki. Ustalono, że społeczność geologów, którą reprezentuje KNG, powinna aktywnie włączyć się do publicznej dyskusji, wskazując na faktyczne przyczyny zachodzących procesów. Postanowiono, że Komitet sformułuje swoje stanowisko w sprawie zmian klimatu oraz zagrożenia globalnym ociepleniem oraz zadba o możliwie najszersze jego rozpowszechnienie.

12 lutego 2009 roku Komitet Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk wydał oświadczenie[2] w sprawie zagrożenia globalnym ociepleniem. Dokument zawiera wiele argumentów dotyczących kontrowersji globalnego ocieplenia. Oświadczenie to jest wykorzystywane w mediach. M.in. Marek Rabij[3] pisze w lutym Komitet Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk stwierdził w oficjalnym stanowisku, że teza o wpływie człowieka, a konkretnie przemysłu na zmiany klimatyczne nie znajduje na razie uzasadnienia w wynikach badań.

Część z tych argumentów jest dyskutowana w stanowisku Komitetu Geofizyki PAN (zajmującego się badaniami fizyki atmosfery) w sprawie współczesnej zmiany klimatu z czerwca 2009.[4]

Ta opinia została surowo skrytykowana przez dr. Marcina Popkiewicza i prof. Szymona Malinowskiego na łamach portalu Nauka o klimacie[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]