Wersja ortograficzna: Kompania graniczna KOP „Bykowce”

Kompania graniczna KOP „Bykowce”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kompania graniczna KOP „Bykowce”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Bykowce[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość batalion KOP „Dederkały”

Kompania graniczna KOP „Bykowce”pododdział graniczny Korpusu Ochrony Pogranicza pełniący służbę ochronną na granicy polsko-radzieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie rozkazu szefa Sztabu Generalnego L. dz. 12044/O.de B./24 z 27 września 1924 roku, w pierwszym etapie organizacji Korpusu Ochrony Pogranicza sformowano 4 batalion graniczny [1][2], a w jego składzie 31(0) kompanię graniczną KOP „Dederkały Duże”[3][4]. W 1939 roku 2 kompania graniczna KOP „Bykowce” podlegała dowódcy batalionu KOP „Dederkały”[5].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej i tyłowej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[6]. Miejscowość, w którym stacjonowała kompania graniczna, posiadała status garnizonu Korpusu Ochrony Pogranicza[7].

2 kompania graniczna „Bykowce” w 1934 roku ochraniała odcinek granicy państwowej szerokości 25 kilometrów 574 metrów[8]. Po stronie sowieckiej granicę ochraniały zastawy „Stepanówka”, „Bajmaki”, „Siwki” i „Leperówka” z komendantury „Siwki”[9].

Wydarzenia:

  • 19 stycznia 1925 roku na pododcinku kompanii w pobliżu słupa 1812 strzelano od sowieckiej strony do naszego posterunku granicznego. Nasz żołnierz odpowiedział ogniem z karabinu[10].

Kompanie sąsiednie:

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Rozmieszczenie batalionu KOP „Dederkały” w 1931
Struktura organizacyjna kompanii granicznej KOP „Bukowce”
Lata 1928[11][16][b] 1929-1934[12][9][13][17] 1938[15]-1939[18]
Strażnice strażnica KOP „Konowica” strażnica KOP „Konowica” strażnica KOP „Konowica”
strażnica KOP „Sadki” strażnica KOP „Sadki” strażnica KOP „Sadki”
strażnica KOP „Brzezina I” strażnica KOP „Brzezina I”
strażnica KOP „Szkrobotówka” strażnica KOP „Szkrobotówka” strażnica KOP „Szkrobotówka”
strażnica KOP „Radoszówka”[c] strażnica KOP „Radoszówka”
Inne pluton odwodowy

Dowódcy kompanii[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. wieś Bykowce, gmina Dederkały Wielkie, powiat krzemieniecki, województwo wołyńskie
  2. Strażnice kompanii zakwaterowane były w „budynkach popolicyjnych”. Wyjątek stanowiła strażnica KOP „Radoszówka” zakwaterowana w budynku prywatnym. Odwód i dowództwo kompanii zakwaterowane było w budynku prywatnym[16]
  3. W dokumentach występuje też pod nazwą Radoszkówka[12].
  4. Skibiński Włodzimierz (1904-1940), kpt. piech., w KOP od 1937. Do mobilizacji dca 2 kompanii granicznej „Bykowce”. We wrześniu 1939 dca 7 kompanii piechoty III batalionu piechoty 98 pułku piechoty. Więzień obozu w Starobielsku. Zamordowany przez NKWD[21].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]