Kompania graniczna KOP „Chutory Merlińskie”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kompania graniczna KOP „Chutory Merlińskie”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Chutory Merlińskie
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość baon KOP „Dawidgródek”
Rozmieszczenie batalionu KOP „Dawidgródek” w 1931
Kompania KOP Chutory Merlińskie.png

Kompania graniczna KOP „Chutory Merlińskie”pododdział graniczny Korpusu Ochrony Pogranicza pełniący służbę ochronną na granicy polsko-radzieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie rozkazu Ministra Spraw Wojskowych nr 1600/tjn./O.de B/25, w drugim etapie organizacji Korpusu Ochrony Pogranicza, w terminie do 1 marca 1925 roku sformowano 17 batalion graniczny [1], a w jego składzie 2 kompanię graniczną KOP. W listopadzie 1936 roku kompania liczyła 2 oficerów, 7 podoficerów, 4 nadterminowych i 87 żołnierzy służby zasadniczej[a]. W 1939 roku 2 kompania graniczna KOP „Chutory Merlińskie” podlegała dowódcy batalionu KOP „Dawidgródek”[3].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej i tyłowej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[4]. Miejscowość, w którym stacjonowała kompania graniczna, posiadała status garnizonu Korpusu Ochrony Pogranicza[5].

2 kompania graniczna „Chutory Merlińskie” w 1934 roku ochraniała odcinek granicy państwowej szerokości 33 kilometrów 850 metrów[6]. Po stronie sowieckiej granicę ochraniała zastawa „Berwa” z komendantury „Bukcza”[7].

Kompanie sąsiednie:

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Struktura organizacyjna kompanii granicznej KOP „Chutory Merlińskie”
Lata 1928-1934[8][9][7][10][11][b] 1938[12] - 1939[15]
Strażnice strażnica KOP „Chutor Tejca” -
strażnica KOP „Brzoza” strażnica KOP „Brzoza”
strażnica KOP „Korno” strażnica KOP „Korno”
strażnica KOP „Rubryń” strażnica KOP „Rubryń”
Inne pluton odwodowy

Dowódcy kompanii[edytuj | edytuj kod]

  • kpt. Franciszek Antoni Pałka (był VI 1939)[16]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Wykaz stanów etatowych oficerów, podoficerów i żołnierzy KOP przesłanych przez ppłk. dypl. Franciszka Węgrzyna ze sztabu KOP do I oficera do zleceń GISZ płk. dypl. Kazimierza Glabisza[2].
  2. W 2000 roku Rajmund Szubański napisał, że sformułowania zawarte w artykule „Bataliony, kompanie, strażnice KOP” z 1993 roku odnoszą się do stanu sprzed 1937 roku[13]. Wymienił następujące strażnice: „Tejsa”, „Brzoza”, „Borek”, „Korno”, „Rubryń”[14].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]