Kondor B.I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kondor B.I
Ilustracja
Kondor B.I
Dane podstawowe
Państwo  Cesarstwo Niemieckie
Producent Kondor Flugzeugwerke
Typ samolot szkolny
Konstrukcja dwupłat konstrukcji drewnianej
Załoga 2
Historia
Data oblotu styczeń 1918
Dane techniczne
Napęd Mercedes D.II
Moc 88 kW (120 KM)
Wymiary
Masa
Własna 806 kg
Startowa 1150 kg

Kondor B.Iniemiecki dwupłatowy samolot szkolny z okresu I wojny światowej, zaprojektowany i zbudowany w niemieckiej wytwórni Kondor Flugzeugwerke w Essen.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W końcu 1917 roku w zakładach Kondor Flugzeugwerke w Essen zbudowano prototyp samolotu szkolnego, który został oblatany w styczniu 1918 roku[1]. Był to konwencjonalny dwupłat o drewnianej konstrukcji z kadłubem pokrytym sklejką, z dużą dwuosobową kabiną[1]. Dwie duże chłodnice zostały umieszczone po bokach kadłuba, a lotki zostały zamontowane na wszystkich czterech końcówkach skrzydeł, aby zapewnić lepszą zwrotność[1]. Do napędu maszyny zastosowano silnik rzędowy Mercedes D.II[1]. Samolot wyróżniała prosta konstrukcja wykorzystująca minimalną liczbę części, z wymiennością komponentów i zastosowaniem prefabrykatów[1].

Opis konstrukcji i dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Kondor B.I był jednosilnikowym, dwuosobowym dwupłatem szkolnym konstrukcji drewnianej[1]. Lotki na obu płatach[1]. Masa pustego płatowca wynosiła 806 kg, zaś masa startowa – 1150 kg[1]. Napęd stanowił chłodzony cieczą 6-cylindrowy silnik rzędowy Mercedes D.II o mocy 88 kW (120 KM)[1].

Samolot nie był uzbrojony[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j Gray i Thetford 1970 ↓, s. 442.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Peter Gray, Owen Thetford: German Aircraft of The First World War. New York: Doubleday & Company, Inc., 1970. ISBN 0-370-00103-6. (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]