Konfederacja Wolność i Niepodległość

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Konfederacja
Wolność i Niepodległość
Skrót Konfederacja
Lider Janusz Korwin-Mikke, Robert Winnicki, Grzegorz Braun
Data założenia 6 grudnia 2018
Adres siedziby ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa
Partie
członkowskie
KORWiN, RN, KKP, Partia Kierowców, K-KP
Ideologia polityczna eurosceptycyzm, narodowy konserwatyzm, paleolibertarianizm, nacjonalizm, narodowy katolicyzm
Poglądy gospodarcze wolny rynek, leseferyzm, ordoliberalizm
Barwy      niebieski
     biel
     żółć
Obecni posłowie
11 / 460
Obecni senatorowie
0 / 100
Obecni eurodeputowani
0 / 52
Obecni radni wojewódzcy
0 / 552
Strona internetowa

Konfederacja – koalicja o charakterze prawicowym i eurosceptycznym, zawiązana przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2019 (formalnie zarejestrowana była w nich jako komitet wyborczy wyborców Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy[1]), następnie kontynuowana. Od lipca 2019 zarejestrowana jako federacyjna partia polityczna pod nazwą Konfederacja Wolność i Niepodległość (Konfederacja Wolnościowcy i Narodowcy).

Historia[edytuj | edytuj kod]

6 grudnia 2018 decyzję o wspólnym starcie w wyborach europejskich podjęły partie KORWiN i Ruch Narodowy[2]. W styczniu 2019 do koalicji dołączyły organizacja Grzegorza Brauna Pobudka[3] i stowarzyszenie (a następnie także partia) Piotra Liroya-Marca Skuteczni (przy czym Skuteczni byli w koalicji z KORWiN od wyborów samorządowych w 2018 i od listopada tegoż roku tworzyli z nią wspólne koło poselskie Wolność i Skuteczni). Start z jej listy zapowiedziała także działaczka antyaborcyjna Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina[4].

W lutym 2019 koalicja zaczęła posługiwać się nazwą „Koalicja ProPolska”[5], jednak 27 lutego ogłoszono oficjalną nazwę „Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy”[6]. W marcu złożono wniosek o rejestrację partii o tej nazwie[7].

6 marca dołączyła – będąca w fazie rejestracji – partia „Federacja dla Rzeczypospolitej”, założona i kierowana przez posła Marka Jakubiaka[8]. 14 marca przedstawiciele środowiska kresowego (Włodzimierz Osadczy, Andrzej Zapałowski i Lucyna Kulińska) oraz stowarzyszenie Zdrowy Rozsądek i Akademia Patriotów zapowiedzieli start z list Konfederacji w wyborach do PE[9][10]. 22 marca koło poselskie Wolność i Skuteczni, wraz z przystąpieniem posłów niezrzeszonych Roberta Winnickiego (prezesa RN) i Marka Jakubiaka, przemianowało się na koło poselskie Konfederacja, a jego przewodniczącym (zastępując Piotra Liroya-Marca) został Jacek Wilk[11][12].

6 kwietnia 2019 odbyła się konwencja wyborcza Konfederacji, na której zaprezentowano ostateczny skład list wyborczych do Europarlamentu[13]. Gościem specjalnym konwencji była działaczka społeczna i polonijna Maria Mirecka-Loryś[14].

10 kwietnia do koalicji przystąpiła Partia Kierowców[15] (założona przez polityków działających także w KORWiN).

Komitet zarejestrował listy wyborcze we wszystkich okręgach, znaleźli się na nich obaj dotychczasowi europarlamentarzyści partii KORWiN – Robert Iwaszkiewicz i Dobromir Sośnierz[16].

25 kwietnia podczas konferencji prasowej posłowie Konfederacji ogłosili, że nowym przewodniczącym zostanie Marek Jakubiak, zastępując Jacka Wilka[17].

1 maja 2019 – w 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej – Konfederacja wraz ze stowarzyszeniem Marsz Niepodległości oraz Młodzieżą Wszechpolską zorganizowały w Warszawie eurosceptyczny Marsz Suwerenności[18]. 11 maja 2019 przedstawiciele Konfederacji wzięli udział w zorganizowanym przez stowarzyszenie Marsz Niepodległości proteście „Stop 447” pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów i Ambasadą Stanów Zjednoczonych przeciwko amerykańskiej ustawie JUST, która daje amerykańskiemu Departamentowi Stanu możliwość wspierania pozarządowych organizacji zrzeszających ofiary Holocaustu w sprawach roszczeń majątkowych bez spadkobierców[19].

15 maja do koła poselskiego Konfederacji dołączył dotychczas niezrzeszony poseł Robert Majka[20].

Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy na wybory do Parlamentu Europejskiego w 2019 zarejestrował listy we wszystkich trzynastu okręgach[21]. W wyborach do Parlamentu Europejskiego 26 maja 2019 Konfederacja uzyskała 4,55% (4. miejsce), co nie pozwoliło na osiągnięcie progu wyborczego[22].

7 czerwca ogłoszono połączenie Skutecznych i FdR (która ze względu na niewpisanie do rejestru partii zadeklarowała działalność jako stowarzyszenie) w partię o nazwie Federacja Jakubiak-Liroy[23]. 17 dni później obie formacje opuściły Konfederację, ich liderzy z czasem wystąpili także z koła poselskiego (powstanie partii FJL ostatecznie nie doszło do skutku). W wyniku rozłamu 28 czerwca nowym przewodniczącym koła poselskiego został Jakub Kulesza z KORWiN. Jednocześnie działacze koalicji zapowiedzieli start jako Konfederacja w jesiennych wyborach parlamentarnych[24]. Tego samego dnia Grzegorz Braun, pozostając ze swoim środowiskiem w Konfederacji, złożył wniosek o rejestrację partii Konfederacja Korony Polskiej[25] (zarejestrowano ją 24 stycznia 2020).

25 lipca 2019 zarejestrowano przez sąd koalicyjną partię, ostatecznie pod nazwą „Konfederacja Wolność i Niepodległość”[26] (oprócz tego, ze złożonego wcześniej wniosku Michała Wawera z RN oraz Marka Kułakowskiego i Tomasza Grabarczyka z KORWiN, 4 września zarejestrowano partię pod nazwą „Konfederacja – Koalicja Propolska”[27]; Michał Wawer i Marek Kułakowski byli także – obok Marcina Sypniewskiego z KORWiN – wnioskodawcami rejestracji Konfederacji WiN). 9 sierpnia Konfederację opuściła Kaja Godek wraz z Fundacją Życie i Rodzina[28]. 12 sierpnia do koła poselskiego Konfederacji dołączył Paweł Skutecki, który kilka dni wcześniej opuścił Kukiz’15 (po zawarciu koalicji przez ten ruch z PSL), natomiast opuszczenie koła ogłosił Robert Majka[29]. Dzień później poinformowano o starcie w wyborach z list Konfederacji WiN partii Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin[30] (kierowanej przez byłego europosła Bogusława Rogalskiego, która nie weszła w skład federacyjnej partii[31]). Tydzień później z kolei Konfederację opuściła grupa polityków, którzy odeszli z KORWiN, wiążąc się ze Skutecznymi[32]. Na początku września ogłoszono przyłączenie się do Konfederacji środowisk rolniczych, których reprezentantami na listach zostali m.in. Wojciech Mojzesowicz (startujący z jej listy już w eurowyborach) i Krzysztof Tołwiński[33] (już po wyborach zorganizowały się one wewnątrz Konfederacji WiN, tworząc 29 listopada Konfederację Rolniczo-Konsumencką, której prezesem został Krzysztof Tołwiński, a wiceprezesem Wojciech Mojzesowicz[34][35]). Zawarto również porozumienie z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP, którego kandydaci (m.in. poseł Paweł Skutecki) także znaleźli się na listach wyborczych[36].

W wyborach komitet Konfederacji WiN został jednym z pięciu komitetów ogólnopolskich[37]. Dzień później komitet ogłosił kandydatów na pierwszych miejscach w poszczególnych okręgach[38]. Poza ogłoszonymi wcześniej środowiskami na listach Konfederacji znaleźli się także liderzy Ligi Narodowej, czy też nieliczni członkowie LPR, WiS i KNP[39]. 21 września odbyła się konwencja programowa Konfederacji, na której ogłoszono jej postulaty[40]. W wyborach, które odbyły się 13 października, partia zdobyła 6,81% głosów i wprowadziła do Sejmu 11 posłów[41] (po pięciu przedstawicieli KORWiN i RN oraz jednego KKP). W Senacie nie uzyskała mandatów. Konfederacja ponownie powołała jednolite koło poselskie, którego przewodniczącym pozostał Jakub Kulesza.

18 listopada 2019 Konfederacja przedstawiła 9 kandydatów mających wziąć udział w zorganizowanych przez tę partię prawyborach prezydenckich. Zostali nimi Krzysztof Bosak (RN), Grzegorz Braun (KKP), Paweł Skutecki (STOP NOP, zakładający także partię Zjednoczeni), Krzysztof Tołwiński (KRK), Magdalena Ziętek-Wielomska (żona Adama Wielomskiego) oraz działacze KORWiN: Konrad Berkowicz, Artur Dziambor, Janusz Korwin-Mikke i Jacek Wilk[42]. 18 stycznia 2020 na zjeździe elektorów kończącym prawybory, na kandydata Konfederacji wybrany został Krzysztof Bosak, zwyciężając w ostatnim głosowaniu z Grzegorzem Braunem stosunkiem głosów 163:146. Wcześniej jako ostatni kandydat KORWiN odpadł Artur Dziambor[43].

Program[edytuj | edytuj kod]

Ugrupowania wchodzące w skład Konfederacji reprezentują poglądy należące do różnych prawicowych nurtów (głównie narodowy konserwatyzm i konserwatywny libertarianizm). Ideą twórców koalicji jest skupienie środowisk deklarujących poglądy wolnościowe, narodowe, konserwatywne i proobywatelskie[44]. Spoiwem koalicji są postulaty eurosceptyczne[6][45]. Przedstawiciele Konfederacji określają swe ugrupowanie „uniosceptycznym”, co ma na celu podkreślenie sceptycznego podejścia do Unii Europejskiej, a nie Europy[46]. Opowiadają się za demontażem UE[47], jednocześnie chcąc pozostawienia strefy Schengen i EOG[48].

Podczas konwencji programowej 21 września 2019 w Warszawie Konfederacja Wolność i Niepodległość zaprezentowała program wyborczy, wypracowany przez wszystkie środowiska związane z komitetem wyborczym Konfederacji. Główne postulaty przyjęte przez formację to[40][49]:

 • „1000+” – powszechna ulga podatkowa: redukcja PIT do 0%, dobrowolność składek ZUS oraz zniesienie akcyzy na benzynę;
 • „Szybkie i sprawiedliwe sądy” – zbudowanie aparatu pomocniczego w sądach, ich cyfryzacja i uproszczenie procedur;
 • „Bon edukacyjny” i „bon kulturalny” – oddanie rodzicom prawa do współdecydowania o treściach edukacyjnych przekazywanych dzieciom, poprawienie jakości kształcenia poprzez urynkowienie, poszerzenie oferty kulturalnej i ułatwienie do niej dostępu;
 • „Bezpieczeństwo narodowe” – silna polska armia mająca być gwarantem bezpieczeństwa państwa, a nie ślepe sojusze;
 • „Zdrowe życie” – ochrona lasów, zdrowa żywność i ochrona życia nienarodzonych.

Pozostałymi postulatami ugrupowania są:

 • sprzeciw wobec ustawy JUST (Justice for Uncompensated Survivors Today)[50];
 • przyjęcie neutralności w konfliktach zbrojnych na Bliskim Wschodzie i zaprzestanie angażowania polskich żołnierzy[51];
 • „ochrona dzieci i młodzieży przed homopropagandą”[52];
 • utrzymanie waluty narodowej, tj. złotego[52];
 • likwidacja podatku dochodowego[53];
 • przywrócenie kary śmierci dla nadzwyczajnych przestępstw[54];
 • liberalizacja przepisów dot. pozwolenia na broń palną[55];
 • ograniczenie imigracji z państw pozaeuropejskich[56];
 • decentralizacja i debiurokratyzacja państwa[56];
 • ochrona życia ludzkiego od poczęcia[52];
 • umożliwienie głosowania przez internet[52];
 • dorównanie dopłat rolniczych do reszty państw UE[2].

Przed wyborami parlamentarnymi w 2019 zaprezentowano ponadto tzw. „100 ustaw Mentzena”, przygotowanych przez jednego z liderów Konfederacji WiN i KORWiN Sławomira Mentzena[57][58].

Posłowie[edytuj | edytuj kod]

Koło poselskie w Sejmie RP IX kadencji[edytuj | edytuj kod]

Koło poselskie w Sejmie RP VIII kadencji[edytuj | edytuj kod]

Byli członkowie:

Wszyscy posłowie Konfederacji VIII kadencji zostali wybrani z list komitetu Kukiz’15.

Kompozycja[edytuj | edytuj kod]

Organizacja Ideologia Lider Posłowie Senatorowie Eurodeputowani
KORWiN (partia zarejestrowana nieprawomocnie) konserwatywny liberalizm, leseferyzm Janusz Korwin-Mikke
5 / 460
0 / 100
0 / 52
Ruch Narodowy (partia) nacjonalizm, narodowy katolicyzm Robert Winnicki
5 / 460
0 / 100
0 / 52
Konfederacja Korony Polskiej (partia) reakcjonizm, monarchizm Grzegorz Braun
1 / 460
0 / 100
0 / 52
Partia Kierowców (partia) liberalizm, antybiurokracja Lech Kędzierski
0 / 460
0 / 100
0 / 52
Konfederacja Rolniczo-Konsumencka (nieformalna organizacja) agraryzm Krzysztof Tołwiński
0 / 460
0 / 100
0 / 52
Zjednoczeni (partia w fazie rejestracji) walka o prawa rodziców Paweł Skutecki
0 / 460
0 / 100
0 / 52

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Komunikat Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 15 kwietnia 2019 r. o komitetach wyborczych utworzonych w wyborach do Parlamentu Europejskiego zarządzonych na dzień 26 maja 2019 r., pkw.gov.pl, 15 kwietnia 2019 [dostęp 2019-05-21].
 2. a b „Łączy nas Polexit”. Narodowcy i Korwin-Mikke łączą siły przed wyborami do PE, dorzeczy.pl, 6 grudnia 2018 [dostęp 2019-02-22].
 3. Grzegorz Braun & Pobudka dołączają do koalicji Ruch Narodowy + Wolność, grzegorzbraun.pl, 8 stycznia 2019 [dostęp 2019-05-28].
 4. Beata Czuma, Kaja Godek startuje do Parlamentu Europejskiego razem z narodowcami, wp.pl, 28 stycznia 2019 [dostęp 2019-02-22].
 5. Profil Koalicji ProPolskiej na Twitterze. [dostęp 2019-02-22].
 6. a b Kacper Rogacin, Konfederacja KORWiN, Liroy, Braun, Narodowcy. Zaprezentowano nazwę i logo. Znamy szczegóły, polskatimes.pl, 27 lutego 2019 [dostęp 2019-02-27].
 7. Konfederacja zarejestrowana jako partia. „Subwencja nie jest dla nas najważniejsza”, polsatnews.pl, 27 lipca 2019 [dostęp 2019-07-27].
 8. Jakubiak potwierdza dołączenie do Konfederacji. „Mali muszą się łączyć, żeby być dużymi”, tvp.info, 6 marca 2019 [dostęp 2019-03-06].
 9. Środowiska kresowe dołączają do Konfederacji. Znamy nazwiska, dorzeczy.pl, 14 marca 2019 [dostęp 2019-03-23].
 10. Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy powiększa się o środowiska kresowe, narodowcy.net, 14 marca 2019 [dostęp 2019-04-28].
 11. Zmiany w Sejmie. Jakubiak i Winnicki dołączają do Liroya, fakt24.pl, 22 marca 2019 [dostęp 2019-03-23].
 12. Koło Poselskie Konfederacja, sejm.gov.pl [dostęp 2019-03-28].
 13. Konfederacja zaprezentowała kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego, radiomaryja.pl, 6 kwietnia 2019 [dostęp 2019-04-07].
 14. Wzruszający moment na konwencji Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy. Uczestnicy nie mogli powstrzymać łez, nczas.com, 7 kwietnia 2019 [dostęp 2019-04-07].
 15. Partia Kierowców łączy się z Konfederacją, będzie wspólna lista do PE, wp.pl, 10 kwietnia 2019 [dostęp 2019-04-11].
 16. KWW Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy, wybory.gov.pl [dostęp 2019-05-01].
 17. Marek Jakubiak nowym szefem koła Konfederacja, dorzeczy.pl, 25 kwietnia 2019 [dostęp 2019-04-25].
 18. „Precz z Unią Europejską”. Marsz Suwerenności w Warszawie, rmf24.pl, 1 maja 2019 [dostęp 2019-05-11].
 19. Konfederacja ramię w ramię z AGROUnią. Protest przed KPRM przeciwko ustawie 447. ZDJĘCIA, WIDEO, wpolityce.pl, 11 maja 2019 [dostęp 2019-05-11].
 20. Krystian Winogrodzki (oprac.), Kolejny poseł przechodzi do Konfederacji. Koło poselskie liczy już 6 osób, wp.pl, 16 maja 2019 [dostęp 2019-05-21].
 21. Wybory 2019: Konfederacja – kandydaci do europarlamentu [LISTY WYBORCZE] Kto startuje z Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy, polskatimes.pl, 14 maja 2019 [dostęp 2019-05-18].
 22. Serwis PKW – Wybory 2019. [dostęp 2019-05-28].
 23. Magdalena Nałęcz (oprac.), Marek Jakubiak i Pior Liroy-Marzec budują nową partię. Kukiz postawił im warunek, o2.pl, 7 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-08].
 24. Kulesza nowym przewodniczącym koła Konfederacji w Sejmie. „Na jesieni spotkamy się w większej reprezentacji i będziemy stanowić nie tylko koło, ale klub”, nczas.com, 28 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-29].
 25. Kacper Rogacin, Grzegorz Braun założył własną partię o nazwie Konfederacja Korony Polskiej, polskatimes.pl, 28 czerwca 2019 [dostęp 2019-07-04].
 26. Pozycja 66485, Monitor Sądowy i Gospodarczy nr 247/2019, 23 grudnia 2019 [dostęp 2019-12-24].
 27. Pozycja 58991, Monitor Sądowy i Gospodarczy nr 222/2019, 18 listopada 2019 [dostęp 2019-11-18].
 28. Kaja Godek opuszcza Konfederację. Mówi o „marginalizowaniu pro-liferów”, pch24.pl, 9 sierpnia 2019 [dostęp 2019-08-09].
 29. Roszady w kole poselskim Konfederacji: jeden poseł odszedł, drugi do niego dołączył, dzienniknarodowy.pl, 12 sierpnia 2019 [dostęp 2019-08-13].
 30. Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin zasiliło Konfederację, wsensie.pl, 13 sierpnia 2019 [dostęp 2019-08-13].
 31. Piotr Galicki, Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin nie ma nic wspólnego z Konfederacją Janusza Korwin-Mikkego, ngopole.pl, 19 stycznia 2020 [dostęp 2020-01-19].
 32. Konfederacja zarejestrowana jako partia. „Subwencja nie jest dla nas najważniejsza”, polsatnews.pl, 20 sierpnia 2019 [dostęp 2019-08-20].
 33. Marzena Pokora-Kalinowska, Konfederacja oddała „szóstkę” rolnikom, polsatnews.pl, 5 września 2019 [dostęp 2019-09-07].
 34. Konfederacja w obronie rolników i konsumentów! Korwin-Mikke i Braun ogłaszają powstanie organizacji. „Nie chcemy równych dopłat, tylko równej konkurencji”, nczas.com, 29 listopada 2019 [dostęp 2020-01-18].
 35. Konfederacja szuka poparcia wśród rolników i konsumentów, agropolska.pl, 3 grudnia 2019 [dostęp 2020-01-18].
 36. Kandydaci STOP NOP w wyborach do Sejmu RP, stopnop.com.pl, 7 września 2019 [dostęp 2019-10-15].
 37. Edyta Bieńczak, 88 komitetów w wyborach do Sejmu i Senatu. Ogólnopolskich jest mniej niż 4 lata temu, rmf24.pl, 4 września 2019 [dostęp 2019-09-07].
 38. Konfederacja prezentuje „jedynki” do parlamentu! Korwin-Mikke liderem w Warszawie, Winnicki w Białymstoku, a Braun w Rzeszowie. Sprawdź pełną listę, nczas.com, 5 września 2019 [dostęp 2019-09-07].
 39. Serwis PKW – Wybory 2019. [dostęp 2019-09-07].
 40. a b Obniżka podatków, benzyna po 3 złote. Konfederacja przedstawiła swój program, tvn24.pl, 21 września 2019 [dostęp 2019-09-23].
 41. Serwis PKW – Wybory 2019. [dostęp 2019-10-15].
 42. Otwarte Prawybory Prezydenckie Konfederacji Wolność i Niepodległość, konfederacja.net [dostęp 2019-11-24].
 43. Krzysztof Bosak kandydatem Konfederacji na prezydenta, onet.pl, 18 stycznia 2020 [dostęp 2020-01-18].
 44. O Konfederacji, konfederacja.eu [dostęp 2019-05-24].
 45. Do europarlamentu idą z hasłem „polexit”. Bosak przedstawia lidera listy narodowców, wyborcza.pl, 3 kwietnia 2019 [dostęp 2019-04-29].
 46. „Chcemy wprowadzić polexit do debaty”, 24kurier.pl, 4 kwietnia 2019 [dostęp 2019-05-15].
 47. Robert Winnicki wprost o planach Konfederacji: Możliwy jest demontaż Unii Europejskiej od wewnątrz, nczas.com, 14 kwietnia 2019 [dostęp 2019-05-24].
 48. Konfederacja: Wyprowadzimy Polskę z UE, pozostając w strefie Schengen, medianarodowe.com, 29 kwietnia 2019 [dostęp 2019-05-25].
 49. Konfederacja ogłosiła program. Pięć kluczowych obietnic, wmeritum.pl, 21 września 2019 [dostęp 2019-09-23].
 50. Bartosz Goluch (oprac.), Konfederacja apeluje do Trumpa o usunięcie Mosbacher, wp.pl, 20 maja 2019 [dostęp 2019-05-22].
 51. Konfederacja żąda wycofania wojskowego wsparcia dla USA, tvp.info, 3 stycznia 2020 [dostęp 2020-01-04].
 52. a b c d Konfederacja, facebook.com, 18 czerwca 2019 [dostęp 2019-08-22].
 53. Błażej Karczmarczyk, Zmiany na scenie politycznej. Zwiefka nową „jedynką” KO, nowe twarze w Konfederacji, tvp.pl, 22 sierpnia 2019 [dostęp 2019-09-01].
 54. Tomasz Klyta, Partia Wolność znowu nawołuje do przywrócenia kary śmierci, parlamentarny.pl, 16 stycznia 2019 [dostęp 2019-05-24].
 55. Co z dostępem do broni? Grzegorz Braun o obowiązującej doktrynie powszechnego rozbrojenia, pch24.pl [dostęp 2019-05-24].
 56. a b 1. Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy, europarlament.pap.pl [dostęp 2019-05-26].
 57. STO USTAW MENTZENA! Ochrona życia, rodziny, obniżka podatków i uwolnienie gospodarki, nczas.com [dostęp 2019-10-14].
 58. 100 ustaw Mentzena, 100ustawmentzena.pl [dostęp 2019-10-14].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]