Konferencja Biskupów Katolickich Anglii i Walii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Coat of arms of the CBCEW.svg

Konferencja Biskupów Katolickich Anglii i Walii (Catholic Bishops' Conference of England and Wales) - konferencja Episkopatu Anglii i Walii, złożona ze wszystkich biskupów ordynariuszy rzymskokatolickich diecezji na terenie Anglii i Walii, ich biskupów pomocniczych, ordynariusza polowego oraz egzarchy Wielkiej Brytanii obrządku bizantyjsko-ukraińskiego. W miarę swoich sił i możliwości, w pracach Konferencji mogą też brać udział biskupi seniorzy.

Struktura i organizacja[edytuj | edytuj kod]

Zwyczajowo przewodniczącym Konferencji jest arcybiskup metropolita Westminsteru, noszący honorowy tytuł katolickiego prymasa Anglii i Walii oraz tradycyjnie uważany za pierwszego wśród równych w gronie hierarchów. Wiceprzewodniczący wybierany jest z grona biskupów ordynariuszy i obecnie jest nim Peter Smith, arcybiskup metropolita Southwark. Tygodniowe sesje plenarne Konferencji odbywają się zwykle dwa razy do roku: w okresie po świętach wielkanocnych oraz w listopadzie. Między sesjami funkcjonuje Komitet Stały, w skład którego wchodzą przewodniczący i wiceprzewodniczący, wszyscy metropolici oraz przewodniczący departamentów Konferencji. Obsługę administracyjną Konferencji zapewnia jej sekretariat, zlokalizowany w Londynie i współfinansowany przez wszystkie diecezje. Na czele sekretariatu stoi sekretarz generalny, którym zwykle nie jest jednak biskup, lecz prezbiter.

Departamenty[edytuj | edytuj kod]

stan na 25 grudnia 2010
Konferencja dzieli się na departamenty, zajmujące się poszczególnymi dziedzinami działalności Kościoła i zarządzające kościelnymi instytucjami o charakterze międzydiecezjalnym. Choć biskupi są najważniejszymi członkami departamentów, w ich skład mogą wchodzić również prezbiterzy, diakoni, a nawet świeccy obu płci. Obecnie są to:

Zwyczajowo w pracach tego Departamentu biorą udział także biskup Gibraltaru i prefekt apostolski Falklandów. Oba te terytoria nie wchodzą formalnie w skład Kościoła katolickiego Anglii i Walii, lecz są z nim blisko powiązane z uwagi na polityczną przynależność do Wielkiej Brytanii.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]