Kongres Polonii Kanadyjskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kongres Polonii Kanadyjskiej (ang. Canadian Polish Congress) – naczelna organizacja Polonii w Kanadzie, założona w 1944. Zarząd Główny i Rada Kongresu mają siedzibę w Toronto. Kontynuator założonego w 1931 Zrzeszenia Organizacji Polskich w Kanadzie.

Skupia na zasadzie federacji świeckie organizacje i towarzystwa polonijne. Ma 13 okręgów lokalnych w głównych miastach i prowincjach Kanady, wszędzie tam, gdzie znajdują się większe skupiska polskie. Współpracuje z Kongresem Polonii Amerykańskiej i Światową Radą Polonii. Członek-założyciel Rady Polonii Świata.

Sprawuje pieczę nad Fundacją Funduszu Wieczystego „Millenium”. Wybory do władz głównych Kongresu odbywają się na Walnych Zjazdach organizacji, które często odbywają się w różnych okręgach Kongresu. Okręgi zorganizowane są z reguły wedle podziału administracyjnego Kanady, np Okręg Alberta, Okręg Manitoba itd.

Głównym zadaniem Kongresu jest reprezentacja społeczności polonijnej wobec władz Kanady. W okresie stanu wojennego w Polsce, Kongres był głównym organizatorem pomocy dla Polski i organizował lobby polityczne na rzecz Polski. W tamtych latach też, z inicjatywy prezesa, inż. Stanisława Orłowskiego podpisał z rządem Kanady umowę emigracyjna, która umożliwiła organizacjom polonijnym sponsorowanie tysięcy Polaków z obozów uchodźczych w Europie.

KPK koordynuje działalność organizacji członkowskich oraz akcji polityczno-społecznych polskiej grupy etnicznej w Kanadzie. Członkiem Kongresu może być tylko legalnie zarejestrowana w Kanadzie organizacja polonijna. Patronuje też przedsięwzięciom kulturalno-oświatowym polskiej grupy. Na wniosek zarządów Okręgów, Zarząd Główny i Rada KPK mogą nadać odznaki honorowe Kongresu dla indywidualnych osób, które w sposób przyczyniły się dla dobra Polonii kanadyjskiej lub dobrego imienia Polski i Polaków. Są trzy stopnie tych odznak: złota, srebrna i brązowa. Na szczeblu federalnym członkami Kongresu mogą być większe zrzeszenia i federacje polonijne, jak: Stowarzyszenie Polskich Kombatantów, Federacja Polek w Kanadzie, Związek Narodowy Polski i inne. Poszczególne oddziały i koła tych zrzeszeń i federacji należą do lokalnych Okręgów KPK.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Statut Kongresu Polonii Kanadyjskiej

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]