Konstandinos Doksiadis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Constantinos Apostolou Doxiadis
Data i miejsce urodzenia 14 maja 1913
Asenowgrad
Data i miejsce śmierci 28 czerwca 1975
Ateny
Narodowość Grek
Uczelnia Uniwersytet Techniczny w Berlinie
Praca
Projekty Islamabad

Konstandinos Doksiadis, także Constantinos Apostolou Doxiadis (ur. 14 maja 1913 w Asenowgradzie, zm. 28 czerwca 1975 w Atenach) – grecki architekt i urbanista. Był znany jako główny architekt Islamabadu, nowej stolicy Pakistanu, a później jako ojciec ekistyki[1]. Miał także udział w badaniach nad stwardnieniem zanikowym bocznym.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Doxiadis urodził się 14 maja 1913 roku w Bułgarii. Ukończył inżynierię architektoniczną na Uniwersytecie Technicznym w Atenach w 1935. Uzyskał doktorat na Uniwersytecie Charlottenburg (dziś Uniwersytet Techniczny w Berlinie) rok później. W 1937 został mianowany naczelnym urzędnikiem ds. Urbanistyki w rejonie Aten. W czasie II wojny światowej pełnił funkcję szefa departamentu planowania regionalnego i miejskiego w Ministerstwie Robót Publicznych. Brał udział w greckim ruchu oporu i został odznaczony przez greckie i brytyjskie rządy. Wyróżnił się jako minister odbudowy pod koniec wojny i to właśnie doświadczenie pozwoliło mu w latach 50. zdobyć duże kontrakty mieszkaniowe w kilkudziesięciu krajach[2]. W 1951 założył Doxiadis Associates, prywatną firmę inżynierów konsultantów. W 1963 roku firma zmieniła nazwę na DA International Co. Ltd. Konsultanci ds. Rozwoju i Ekistics[3]. Jego firma pomogła między innymi zaprojektować plan przebudowy dzielnicy Eastwick w Filadelfii.

Jednym z jego najbardziej znanych dzieł urbanistycznych jest Islamabad. Zaprojektowany jako nowe miasto został w pełni zrealizowany, w przeciwieństwie do wielu innych jego propozycji w już istniejących miastach, gdzie zmieniające się siły polityczne i gospodarcze nie pozwoliły na pełną realizację jego planów. Plan Islamabadu oddziela samochody i ludzi, umożliwia łatwy i niedrogi dostęp do transportu publicznego i mediów oraz pozwala na niską cenę stopniowej ekspansji i rozwoju bez utraty ludzkiej skali jego „społeczności”[4]. Praca Doxiadisa w Rijadzie i innych miejscach odzwierciedlała to, co nazwał „urbanizmem powstrzymującym”, czyli politykę mającą na celu integrację mas wiejskich migrujących do miast[5].

W ostatnich latach życia Doxiadis zaczął mieć poważne problemy ze zdrowiem. Zdiagnozowano wtedy u niego objawy stwardnienia zanikowego bocznego, która doprowadziła go w ciągu trzech lat do całkowitego paraliżu i ostatecznie do śmierci. Do ostatniej chwili życia notował wpływ choroby na jego organizm, aby pomóc przyszłym badaczom w znalezieniu sposobu na minimalizowanie jej objawów. Zmarł w swoim domu w Atenach 28 czerwca 1975[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Martin Svoboda, Frasi di Constantinos Apostolou Doxiadis (52 frasi) | Citazioni e frasi celebri, Le-citazioni.it [dostęp 2019-04-28] (wł.).
  2. Constantinos Apostolou Doxiadis | Urban Planning, Scribd [dostęp 2019-04-28] (ang.).
  3. Christos Chiotis, Constantinos A. Doxiadis :: The Man and his Work, Constantinos A. Doxiadis Website [dostęp 2019-04-28] (ang.).
  4. a b Christos Chiotis, Constantinos A. Doxiadis :: The Man and his Work, Constantinos A. Doxiadis Website [dostęp 2019-04-28] (ang.).
  5. Pascal Menoret, Joyriding in Riyadh: Oil, Urbanism, and Road Revolt. Cambridge, UK: Cambridge University, 2014.