Konstanty Górski (polityk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Konstanty Górski
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 8 maja 1827
Wola Pękoszewska
Data i miejsce śmierci 1 marca 1901
Warszawa
Rodzice Franciszek Górski
Małżeństwo 2 lutego 1865 w Wiesbaden
Partnerka Julia
Dzieci Jan Górski, Paweł Górski, Stanisław Górski, Maria Górska, Katarzyna Górska, Zofia Górska, Julia Górska

Konstanty Górski (ur. 8 maja 1827 w Woli Pękoszewskiej, zm. 1 marca 1901 w Warszawie) – polski polityk.

Studiował w Berlinie i Paryżu specjalizując się w prawie administracyjnym. Podczas studiów publikował korespondencyjnie w piśmie „Przegląd Poznański” oraz był członkiem redakcji paryskiego czasopisma „Wiadomości Polskie”. Po powrocie na tereny polskie został mianowany referendariuszem rady stanu Królestwa Polskiego. Później zamieszkał w rodzinnej Woli Pękoszewskiej. Dokonał oczynszowania włościan w Woli Pękoszewskiej, w Tułowicach i w Motkowicach. Równolegle z prowadzeniem gospodarstwa objął funkcję dyrektora zarządzającego Towarzystwa Ubezpieczeń w Warszawie. Ponadto sprawował funkcje wiceprezesa rady kolei Bydgoskiej, członka rady Banku Polskiego. Był współzałożycielem organu polityczno-społecznego „Kronika” (wraz z nim Feliks Sobański i Ludwik Krasiński). Publikował w pismach „Biblioteka Warszawska” i „Niwa”.

Był politykiem ugodowym związanym z prawicą białych i członkiem instytucji gospodarczych. Spoczywa na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 159, rząd 3, grób 1/2/3)[1].

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Syn Franciszka Górskiego generała brygady z powstania listopadowego. Brat Ludwika agronoma, brat bliźniak Jana Górskiego. Jego żoną została Julia Galicyn, córka ks. Sergiusza i Marii z Jezierskich. Miał syna Pawła (1870-1921), polityka. Córka Konstantego - Maria Zofia Teodozja Sobańska (1865-1951) była działaczką społeczna i charytatywną, organizatorką salonu towarzyskiego w Warszawie.

Wywód przodków
4. Jan Górski      
    2. Franciszek Górski
5. Katarzyny z Białobłockich        
      1. Konstanty Górski
6. Michał Krępski    
    3. Teodozja z Krępskich    
7. Katarzyna z Mićkiewiczów      
 

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Górscy. cmentarze.um.warszawa.pl. [dostęp 2019-08-04].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]