Konstanty Malczewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Konstanty Malczewski
Herb
Tarnawa
Rodzina Malczewski
Data urodzenia 28 grudnia 1797
Miejsce śmierci Meksyk
Ojciec Jan Józef Malczewski
Matka Konstancja Błeszyńska

Konstanty Malczewski herbu Tarnawa (Konstanty Paweł Malczewski lub Constantino Pablo Tarnava de Malquesci), ur. 28 grudnia 1797 w Warszawie lub w Kniahininie koło Dubna na Wołyniu, zmarły w Meksyku – polski wojskowy, generał meksykański, syn Jana Józefa, pasierb Filipa Haumana, młodszy brat poety Antoniego Malczewskiego, stryj Augusta Antoniego Jakubowskiego.

Posiadał majątek ziemski w okolicach Radomia, prawdopodobnie jeszcze po wuju Błeszyńskim.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uczeń Gimnazjum Wołyńskiego w Krzemieńcu, które prowadził Tadeusz Czacki. Po jego ukończeniu, wyjechał do Warszawy i w 1817 wstąpił do nowo utworzonych wojsk Królestwa Kongresowego w stopniu podoficera konduktora w kwatermistrzostwie.

Po zatargu z rosyjskim wojskowym Aleksandrem Siergiejewiczem Golicynem[1], skazany na karę śmierci, zamienioną na ciężkie roboty w Zamościu. Został tam przydzielony do 5 Pułku Piechoty Liniowej (stojącym wówczas z załogą w Zamościu).

Po niespełna roku, otrzymał od dowódcy batalionu pozwolenie na 10-dniowy urlop dla załatwienia pilnych spraw majątkowych, po czym zbiegł w kobiecym przebraniu z wojska. Więcej go w Zamościu nie zobaczono.

Wypłynął do Ameryki Północnej. Razem z grupą około 400 dawnych żołnierzy napoleońskich, przybył w 1818 do Teksasu i jako artylerzysta zakładał fortyfikacje w obozie wojskowym o nazwie Champ d'Asile nad rzeką Trinity. Obóz, wskutek oporu władz hiszpańskich, nie przetrwał długo.

Po uzyskaniu niepodległości przez Meksyk, został mianowany generałem armii meksykańskiej. Walczył w wojnie amerykańsko-meksykańskiej w latach 1846–1848.

Wywód genealogiczny[edytuj | edytuj kod]

Oblężenie Veracruz
4. Ignacy Malczewski (zm. 1779)        
    2. Jan Józef Malczewski  
5. Antonina Dunin        
      1. Konstanty Malczewski
6. ? Błeszyński    
    3. Konstancja Błeszyńska, primo voto Haumanowa    
7. primo voto Młocka      
 

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Konstanty Malczewski przypadkiem czy nieumyślnie nadepnął w teatrze na nogę Aleksandrowi Siergiejewiczowi Golicynowi, w którego żonie, wówczas jeszcze Chodkiewiczowej, kochał się niegdyś starszy brat Konstantego, Antoni. Konstanty „Qwerty” Malczewski i jego przyrodni brat Edward Hauman wszczęli kłótnię z pułkownikiem Golicynem, wyzwali go na pojedynek. Okazało się jednak, że Konstanty Malczewski służy w wojsku Królestwa Polskiego i nie ma jeszcze stopnia oficera, co uniemożliwiało pojedynkowanie się. Co gorsza, wydało się, że Konstanty Malczewski po upłynięciu 3-miesięcznej przepustki, zamiast zameldować się, urządza burdy w cywilnym ubraniu. Źródło: Maria Dernałowicz, Antoni Malczewski, 1967, s. 32.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]