Kopalnia węgla kamiennego im. O.F. Zasiadki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wschodnie nadszybie kopalni węgla kamiennego im. Zasiadki

Kopalnia im. O.F. Zasjadkikopalnia węgla kamiennego, znajdująca się w Doniecku na Ukrainie.

Budowa kopalni została ukończona w 1958, według projektu instytutu "Piwdendniproszacht", z projektowanym wydobyciem 1,2 mln ton węgla na rok. Po połączeniu z sąsiednimi: Kopalnią im. Feliksa Kona i Kopalnią nr 8 "Wietka", jej wydobycie wzrosło do 1,5 mln ton.

W grudniu 1992 kopalnia została włączona do zjednoczenia WO "Donieckwuhillja" i włączona wraz z nim do Funduszu "Derżmajno Ukrainy".

W 1999 węgiel typu "Ż" wydobywano z 5 pokładów o wysokości 0,85 do 2 m, Były to pokłady niebezpieczne, z dużą zawartością metanu i pyłu węglowego, z wyrzutami węgla.

W 2003 wydobyto w kopalni 4 mln ton węgla. Stosowano 6 kombajnów węglowych, prace wydobywcze były prowadzone w pokładach 529 m, 802 m, 1078 m, 1270 m.

Nazwana została na cześć działacza komunistycznego, ministra górnictwa ZSRROłeksandra Zasiadki.

Kopalnia, mimo że jest jedną z nowocześniejszych na Ukrainie, jest bardzo niebezpieczna. Wiąże się to z eksploatacją węgla na dużych głębokościach, znacznie podwyższoną zawartością metanu w złożach, oraz pogonią za zyskiem zarządu kopalni. Za tym idzie wyłączenie czujników metanowych, oraz brak przerw na wentylację chodników i wyrobisk.

W kopalni zdarzyło się już wiele wypadków i katastrof. Do największych należały te w maju 1999, sierpniu 2001, czerwcu 2002, wrześniu 2006, listopadzie 2007 i marcu 2015. Właścicielem kopalni jest Juchym Zwiahilski.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]