Korfu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy wyspy. Zobacz też: Korfu (miasto).
Korfu
Ilustracja
Kontynent Europa
Państwo  Grecja
Akwen Morze Jońskie
Powierzchnia 592 km²
Populacja (2001)
• liczba ludności
• gęstość

110 000
195 os./km²
Położenie na mapie Grecji
Mapa lokalizacyjna Grecji
Korfu
Korfu
Ziemia39°40′N 19°45′E/39,666667 19,750000
Mapa wyspy

Korfu[1], starożytna Kerkyra[2] (gr. Κέρκυρα = Kerkira, łac. Cercyra; wł. Corfu) – górzysta wyspa w Grecji, w północnej części Morza Jońskiego u wybrzeży Albanii. Łącznie z kilkoma pobliskimi wysepkami tworzy gminę Korfu, w jednostce regionalnej Korfu, w regionie Wyspy Jońskie, w administracji zdecentralizowanej Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie.

Stolicą wyspy jest miasto Korfu (zwane też Kerkirą). Najwyższy szczyt na wyspie to Pantokrator (906 m n.p.m.).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Starożytność od kolonizacji do rzymskiego podboju[edytuj | edytuj kod]

Wyspa Kerkyra skolonizowana została przez Korynt w połowie VIII wieku p.n.e. Greckie kolonie zazwyczaj utrzymywały zażyłe więzi ze swymi metropoliami, jednak dążącą do niepodległości Kerkyrę łączyły z Koryntem wrogie stosunki. Koryncki tyran Periander zmusił Kerkyrę do uległości (koniec VII wieku p.n.e.), ale wkrótce odzyskała ona niezależność[3].

Ok. 575 r. p.n.e. w Kerkyrze powstała świątynia Artemidy, "najstarszy zachowany przykład rozwiniętego porządku doryckiego, z kamiennymi kolumnami, belkowaniem i wystrojem rzeźbiarskim"[4].

Na początku V wieku p.n.e. tyran Hippokrates próbował podporządkować sobie Syrakuzy, jednakże wspólna interwencja Koryntu i Kerkyry temu zapobiegła.

W obliczu wyprawy Kserksesa (480-479 r. p.n.e.) Korkyra zachowała neutralność, co w praktyce oznaczało opowiedzenie się po stronie perskiej[5].

W 435 r. p.n.e. nastąpiła eskalacja konfliktu z Koryntem. Przyczyną był spór o kontrolę nad miastem Epidamnos, założonym wspólnie przez osadników z obu polis (drugą wspólną kolonią Kerkyry i Koryntu była Apollonia Iliryjska). Rywalizacja między Kerkyrą (wspieraną przez Ateny) a Koryntem (sojusznikiem Sparty) była jednym z wydarzeń bezpośrednio poprzedzających wybuch II wojny peloponeskiej.

W wyniku pokoju zawartego po I wojnie iliryjskiej (229228 r. p.n.e.) Kerkyra znalazła się pod panowaniem rzymskim.

Stara forteca w Korfu

Późniejsze dzieje[edytuj | edytuj kod]

W kolejnych wiekach wyspa znajdowała się pod rządami kolejno Rzymu, Bizancjum, Wenecji . Po rozwiązaniu Republiki Weneckiej przez Napoleona w latach 18001807 była częścią Republiki Siedmiu Wysp państwa zależnego od Rosji i Turcji. Po Kongresie w Tylży Korfu jak i pozostałe wyspy zostały przekazane Francji. Po Kongresie wiedeńskim znalazła się pod panowaniem Anglii, które trwało do 1864 roku. Następnie wyspa stała się częścią Grecji.

Od mniej więcej połowy XIX wieku wyspa stała się popularnym miejscem wypoczynkowym dla zamożnych Europejczyków – przede wszystkim Austriaków, Francuzów i Włochów. Na wyspie znajdują się dzięki temu pałace niegdyś należące do zamożnych rodów – takich jak Habsburgowie czy di Savoia.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Korfu to najdalej wysunięta na północ wyspa z Wysp Jońskich, położona między „obcasem włoskiego buta” a zachodnim wybrzeżem Grecji i Albanii. Wyspa ma powierzchnię 592 km2. Zamieszkuje ją ok. 110 tys. mieszkańców (z czego ok. 35 tys. w mieście Korfu).

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Korfu ma wyższe średnie opady niż reszta Grecji. Największe opady występują w grudniu (240 mm). Średnie dziennie usłonecznienie w miesiącach maj-wrzesień wynosi 10 godzin. Średnia temperatura w miesiącach czerwiec-sierpień (VI-VIII) wynosi 32°C.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Niemal 65% powierzchni wyspy zajmują użytki rolne, z czego 55% to uprawy oliwek. Pozostałe użytki rolne to między innymi winnice, plantacje owoców (głównie cytrusów) oraz pastwiska.

Bardzo duże znaczenie dla wyspy ma turystyka. W latach 60. XX w. jako jedna z pierwszych stała się celem ekspansji turystyki masowej. Korfu jest odwiedzane każdego roku przez ponad milion turystów, a jedna trzecia mieszkańców wyspy zajmuje się turystyką i innymi usługami z nią związanymi. Na wyspie znajduje się ponad 15 tys. miejsc noclegowych.

Korfu w literaturze[edytuj | edytuj kod]

Podobno właśnie Korfu była pierwowzorem miejsca wygnania Prospera i Mirandy, bohaterów szekspirowskiej Burzy. O wyspie pisali także Spenser, Milton, Edward Lear, Miller, Zbigniew Herbert oraz Gerald i Lawrence Durrell. Ten ostatni, angielski pisarz znany w Polsce z cyklu powieściowego Kwartet Aleksandryjski, poświęcił Kérkirze książkę pod tytułem Jaskinia Prospera, opiewając jej przepyszne krajobrazy. Ocena ta jest do dziś aktualna, plaże Kérkiry należą do najatrakcyjniejszych na całym archipelagu. Brat Lawrence'a, Gerald, przyrodnik i pisarz, w wydanych również w Polsce książkach "Moje ptaki, zwierzaki i krewni", "Moja rodzina i inne zwierzęta" oraz "Ogród bogów", z sentymentem wspomina lata dzieciństwa spędzone na wyspie i pierwsze fascynacje tamtejszą przyrodą.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Des Hannigan: Korfu. Global PWN.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Urzędowy egzonim ustalony przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych, na X posiedzeniu.
  2. W polskiej historiografii funkcjonuje powszechnie wersja „Korkyra”.
  3. Historia starożytna, pod red. Marii Jaczynowskiej, TRIO, Warszawa 2010, ​ISBN 978-83-7436-221-4​, s. 302.
  4. Adam Ziółkowski, Historia powszechna. Starożytność, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2010, ​ISBN 978-83-01-16401-0​, s. 444.
  5. Ibidem, s. 433.