Korzonek (województwo śląskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Korzonek
wieś
Ilustracja
Szkoła podstawowa w Korzonku
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Powiat częstochowski
Gmina Konopiska
Liczba ludności (2008) 382
Strefa numeracyjna 34
Kod pocztowy 42-274
Tablice rejestracyjne SCZ
SIMC 0135310
Położenie na mapie gminy Konopiska
Mapa lokalizacyjna gminy Konopiska
Korzonek
Korzonek
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Korzonek
Korzonek
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Korzonek
Korzonek
Położenie na mapie powiatu częstochowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu częstochowskiego
Korzonek
Korzonek
Ziemia50°42′34″N 18°58′52″E/50,709444 18,981111
Strona internetowa

Korzonek Korzonek (początki datowane na lata 1599-1607) - wieś sołecka leżąca w gminie Konopiska w powiecie częstochowskim w województwie śląskim, nad rzeką Konopką.

W latach 1975-1998 należała do województwa częstochowskiego. Wieś położona jest 17 km od Częstochowy i graniczy z wsiami Jamki, Leśniaki oraz Konopiska. Korzonek znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego "Lasy Nad Górna Liswartą".

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Fragment użytku ekologicznego "Jeziorko" w pobliżu Korzonka

W pobliżu Korzonka ma swoje źródło Konopka, prawy dopływ Stradomki, która przepływa przez Korzonek. Pradolina Konopki oraz lasy są miejscem występowania dzików, jeleni, saren, lisów, bażantów i różnych gatunków ptaków. Opiekę nad tymi terenami sprawują dwa koła łowieckie: Koło "Cietrzew" z siedzibą w Leśniakach i Koło "Lis" z Herb. Użytkiem ekologicznym w pobliżu Korzonka jest "Jeziorko", śródleśne torfowisko. Powstało w 1997 roku, a jego powierzchnia to 2,50 ha. Utworzenie go miało na celu ochronę zbiorowisk torfowiskowych. Występują tu: wełnianka wąskolistna, rosiczka okrągłolistna, borówka bagienna, bagno zwyczajne, itp.

Korzonek i Leśniaki - jedno sołectwo[edytuj | edytuj kod]

Rok 1975 Korzonek połączono administracyjnie z miejscowością Leśniaki w jedno sołectwo. Mieszkańców wsi połączyła wcześniej budowa szkoły, która powstała w ramach projektu "1000 szkół na tysiąclecie Polski". Budynek jest położony na terenie Konopisk, ponieważ nie było wystarczająco dużej działki na terenie Korzonka. Szkoła funkcjonuje od 1966 roku.

Ślady po wojnie[edytuj | edytuj kod]

W pobliżu Korzonka można odnaleźć pozostałości po wojnach. Tuż po nich w okolicach torfowiska odnaleziono ruiny posterunku, gdzie stacjonowali kozacy. Od posterunku do wsi prowadziła ścieżka kozacka. Odnaleziono także okopy przecinające Korzonek, które były częścią umocnień przeciwpancernych. W lesie, na terenie Korzonka, znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Można znaleźć w nim także wiele zagłębień, powstałe po wyrobiskach kamienia, służącego w budownictwie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]