Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych
Ilustracja
Logo Krakowskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
Państwo  Polska
Siedziba Kraków
Data założenia 1975[1]
Rodzaj stowarzyszenia Stowarzyszenie
Zasięg Rzeczpospolita Polska i zagranica
Prezes Bartosz Sapko[2]
Nr KRS 0000180332
Data rejestracji 21 listopada 2003
brak współrzędnych
Strona internetowa

Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych - stowarzyszenie z siedzibą w Krakowie zrzeszające miłośników kolei, modelarstwa kolejowego oraz komunikacji miejskiej. Głównym celem stowarzyszenia jest popularyzowanie modelarstwa, ochrona zabytków oraz materiałów zawiązanych z pojazdami szynowymi.

Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych został powołany w 1975 roku co czyni go najstarszą polską organizacją tego typu. Klub był także pierwszym w Polsce stowarzyszeniem zrzeszonym w międzynarodowym zrzeszeniu miłośników kolei (MOROP)[1]. Stowarzyszenie jest też członkiem Polskiego Związku Modelarzy Kolejowych[3].

Społeczność klubowa[edytuj | edytuj kod]

Do klubu należy obecnie około 60 osób. Jego władze wybierane są na trzyletnią kadencję na walnym zgromadzeniu członków klubu[2].

Działalność klubu[edytuj | edytuj kod]

Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych organizuje lub współorganizuje wiele spotkań i eventów związanych z szeroko pojętym transportem publicznym. Członkowie sekcji modelarskiej klubu regularnie organizują wystawy makiet i dioram kolejowych. Konstrukcje przygotowane przez Krakowskich Modelarzy wystawiane są też bardzo często na podobnych wystawach w całym kraju.

Należący do klubu pasjonaci kolei organizują we współpracy PKP SA oraz Skansenem taboru kolejowego w Chabówce przejazdy specjalnymi, często zabytkowymi, pociągami po szlakach Małopolski.

Stowarzyszenie działa też bardzo aktywnie w dziedzinie transportu miejskiego. Wolontariusze z klubu przy Współpracy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie organizują co roku w okresie wakacyjnym Krakowską Linię Muzealną, na której trasę wyjeżdżają zabytkowe tramwaje, eksponowane normalnie w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Historia Klubu (pol.). kkmk.org.pl. [dostęp 2013-05-05].
  2. a b Członkowie (pol.). kkmk.org.pl. [dostęp 2013-05-05].
  3. Polski Związek Modelarzy Kolejowych (pol.). pzmk.org. [dostęp 2013-05-05].
  4. Krakowska Linia Muzealna - O linii (pol.). muzealna.org. [dostęp 2013-05-05].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]