Kresy Zachodnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy zachodniego obszaru dawnej Rzeczypospolitej. Zobacz też: Kresy.

Kresy Zachodnie – obszar Rzeczypospolitej, który po 1815 roku znalazł się poza Królestwem Polskim – w zaborze pruskim, tj. Pomorze Gdańskie, Poznańskie i Warmia; termin wprowadzony w 1860 przez Jana Zachariasiewicza[1].

Kresami Zachodnimi po 1918 roku nazywano Pomorze Zachodnie, Pomorze Słupskie, Dolny Śląsk i Śląsk Opolski[2]. Czasami określenie to używane było także w odniesieniu do południowo-wschodniej części Górnego Śląska[potrzebny przypis].

Termin ten jest kopią terminu Kresy Wschodnie, nie przyjął się jednak równie powszechnie[3]. Przykładem ówczesnego zastosowania pojęcia jest np. Związek Obrony Kresów Zachodnich.

W okresie międzywojennym ludność tych obszarów stanowiła polityczne zaplecze Endecji, zaś w stosunku do obozu skupionego wokół Józefa Piłsudskiego zachowywała rezerwę bądź niechęć. Podstawą takiej postawy była wcześniejsza współpraca marszałka z Państwami Centralnymi, a podczas kształtowania się granic Polski jego większe zainteresowanie włączeniem Kresów Wschodnich, niż walką o kształt granicy na zachodzie.

Po 1945 roku nazwy tej używano również względem Ziem Odzyskanych, gdzie przesiedlono mieszkańców Kresów Wschodnich.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jacek Kolbuszewski, Kresy, Wrocław 2002, s. 57
  2. Kresy: mit i rzeczywistość (Kopia z Archiwum Internetu)
  3. "KRESY – PROBLEMY TERMINOLOGICZNE": Termin kresy obecnie kojarzony jest w potocznym obiegu na ogół ze wschodnimi obszarami państwa polskiego sprzed II wojny światowej.(..) Uzupełniających dookreśleń używa się zazwyczaj wtedy tylko, gdy konieczne jest wskazanie odmiennego znaczenia tego terminu. Pojawiają się wówczas Kresy Południowo-Wschodnie, Kresy Północno-Wschodnie, znacznie rzadziej Kresy Zachodnie. Autor: prof. Stanisław Ciesielski