Krister Henriksson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krister Henriksson
Ilustracja
Imię i nazwisko Jan Krister Allan Henriksson
Data i miejsce urodzenia 12 listopada 1946
Grisslehamn
Zawód aktor
Współmałżonek Cecilia Nilsson (od 1988)
Lata aktywności od 1971

Jan Krister Allan Henriksson (ur. 12 listopada 1946 w Grisslehamn) – szwedzki aktor, najbardziej znany z roli Kurta Wallandera w serialu Wallander, ekranizacji powieści Henninga Mankella[1].

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Henriksson urodził się w Grisslehamn w gminie Norrtälje. W 1973 roku zagrał w sztokholmskim teatrze główną rolę w sztuce Peer Gynt.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W 1993 roku zaczął grać w Królewskim Teatrze w Sztokholmie. W 1997 roku otrzymał nagrodę Eugene O'Neilla. Dwa razy nagrodzony szwedzką Guldbagge Award za najlepsza rolę męską: człowieka chorego na raka w filmie Veranda för en tenor w 1998 roku i w 2005 roku za rolę w Sex, Hope and Love - oba filmy w reżyserii Lisy Ohlin. Otrzymał także szwedzką nagrodę teatralną Guldmasken w 2007 roku za monodram Doktor Glass Hjalmara Söderberga[2].

Henriksson jest wpółwłaścicielem teatru Waza (The Vasa Theatre), uczy też aktorstwa w sztokholmskiej szkole teatralnej (Stockholms dramatiska högskola). Wraz ze swoją partnerką życiową Cecilią Nilsson jest także właścicielem firmy produkującej filmy Tåbb Ltd oraz firmy produkującej audiobooki Svenska Ljud Audioförlag (www.svenskaljudclassica.se), Frekvens Produktion Ltd (www.frekvens.se) (razem z aktorami Katariną Ewerlöf i Johanem Rabaeus).

Najważniejsze role[edytuj | edytuj kod]

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest mężem aktorki Cecilii Nilsson. Ma z nią syna.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Krister Henriksson, interview: from Wallander to the West End - Telegraph, www.telegraph.co.uk [dostęp 2017-11-18] (ang.).
  2. Wallander's Krister Henriksson: 'I'd like to play King Lear' | Stage | The Guardian, www.theguardian.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]