Kristo Dako

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kristo Dako
ilustracja
Pełne imię i nazwisko Kristo Anastas Dako
Data i miejsce urodzenia 1876
Korcza
Data i miejsce śmierci 1941
Korcza
Minister edukacji
Okres od 7 grudnia 1921
do 12 grudnia 1921

Kristo Anastas Dako (ur. 1876 w Korczy, zm. 1941 tamże) – albański pedagog, działacz niepodległościowy i dziennikarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny kupieckiej, wyznania prawosławnego. W dzieciństwie wyemigrował wraz z rodzicami do Bukaresztu. Tam też ukończył szkołę średnią i studia matematyczne na uniwersytecie bukareszteńskim. Po studiach wyjechał do USA, gdzie studiował filozofię.

W 1910 został dyrektorem Szkoły Pedagogicznej w Elbasanie (Shkolla Normale), pierwszej szkoły kształcącej albańskich nauczycieli. W czasie I wojny światowej przebywał w USA, gdzie wydawał pismo Dielli (Słońce), związane z Panalbańską Federacją Vatra. Uczestnik konferencji pokojowej w Paryżu, jako przedstawiciel albańskiej diaspory. W 1919 dwukrotnie spotkał się z prezydentem USA, Woodrowem Wilsonem, prezentując mu stanowisko diaspory albańskiej dot. państwa albańskiego.

W grudniu 1921 pełnił funkcję ministra edukacji, w rządzie Hasana Prishtiny. Wspólnie z żoną Sevasti był twórcą Instytutu dla Dziewcząt Qiriazi (Instituti Femëror të Vajzave “Kirias”) i autorem oficjalnej biografii króla Zoga I.

Z małżeństwa z Sevasti Qiriazi Dako miał dwóch synów (Skender i Gjergji). Obaj byli prześladowani w czasach komunistycznych. W tym czasie grób Kristo Dako w Korczy został zniszczony[1].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

  • 1919: Albania: The Master Key to the Near East, wyd. Boston
  • 1937: Zogu the First, King of the Albanians. A Sketch of His Life and Times, wyd. Tirana.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]