Krystyna Niżyńska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krystyna Teresa Niżyńska
Zakurzona, Krysia Zakurzona
Ilustracja
Krystyna Niżyńska
strzelec strzelec
Data i miejsce urodzenia 9 czerwca 1928
Lwów, II RP
Data i miejsce śmierci 24 września 1944
Warszawa
Przebieg służby
Lata służby 1941-1944
Siły zbrojne Armia Krajowa
Główne wojny i bitwy II wojna światowa
*Powstanie warszawskie

Krystyna Niżyńska ps. Zakurzona, Krysia Zakurzona (ur. 9 czerwca 1928 we Lwowie[1], zm. ok. 24 września 1944 w Warszawie) – najmłodsza[2] sanitariuszka powstania warszawskiego, harcerka Szarych Szeregów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w rodzinie Leopolda Juliana, majora Wojska Polskiego, i Heleny Agnieszki z Donhofferów. Była siostrą Andrzeja - również powstańca.

Podczas okupacji Krysia Niżyńska należała do 4 Warszawskiej Drużyny Szarych Szeregów "Knieje". Była również uczennicą tajnych kompletów, będąc jednocześnie zatrudnioną w zakładzie krawieckim. W pierwszym miesiącu powstania warszawskiego była łączniczką w harcerskim patrolu utrzymującym łączność Śródmieścia z Żoliborzem. 6 września została przydzielona do I plutonu „Sad” 2. kompanii „Rudy” batalionu "Zośka" jako sanitariuszka. Po jednym z bombardowań, przysypana pyłem i gruzem, krzyknęła do innych sanitariuszek: Ratujcie tamte, mnie nic nie jest, ja jestem tylko zakurzona! – stąd wziął się jej pseudonim. Po upadku Czerniakowa dostała się do niewoli i została zamordowana przez Niemców. Dokładna data jej śmierci nie jest znana, ostatni raz widziano ją żywą 24 września 1944, w okolicy Kościół św. Stanisława Biskupa przy ul. Wolskiej. Miała wtedy nieco ponad 16 lat.

W dniu 24 września 2006[2] została patronką Szpitala Ginekologiczno–Położniczego przy ul. Inflanckiej w Warszawie. Inicjatorką wyboru Krysi na patronkę szpitala była Barbara Wachowicz, autorka cyklu książkowego "Wierna rzeka harcerstwa". Na uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej patronce oraz harcerski kominek pamięci, odbywający się w auli szpitala, przybyli m.in. kombatanci – żołnierze batalionu "Zośka" oraz władze Miasta Stołecznego Warszawy. Związek Harcerstwa Polskiego reprezentował przewodniczący ZHP hm. Andrzej Borodzik oraz drużyny harcerskie z całego kraju.


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dane według: Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego, tom 6. Redaktor naukowy Piotr Rozwadowski. Dom Wydawniczy "Bellona", Warszawa 2004. ​ISBN 83-11-09586-8
  2. a b Krystyna Niżyńska - Krysia Zakurzona (pol.). szpital-inflancka.pl. [dostęp 2012-02-13].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]