Krzna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzna
Ilustracja
Krzna w Porosiukach
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Rzeka
Długość 120 km
Powierzchnia zlewni 3353 km²
Średni przepływ 10,5 m³/s w pobliżu ujścia
Źródło
Miejsce połączenie Krzny Południowej i Krzny Północnej w Międzyrzecu Podlaskim
Wysokość 143,7 m n.p.m.
Współrzędne 51°58′56″N 22°45′59″E/51,982222 22,766389
Ujście
Recypient Bug
Miejsce na północny wschód od wsi Neple
Współrzędne 52°07′56″N 23°31′19″E/52,132222 23,521944
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „ujście”

Krzna (Trzna) – rzeka we wschodniej Polsce, lewy dopływ Bugu, o długości 120 km i powierzchni dorzecza wynoszącej 3353 km². Bierze początek w środkowej części Niziny Południowopodlaskiej. Od Międzyrzeca Podlaskiego jej dolina wyznacza północną granicę Polesia Zachodniego. Łącznie z Krzną Południową jest jedną z większych rzek regionu Podlasia Południowego, największą w północnej części województwa lubelskiego.

Powstaje z dwóch strumieni wypływających z Lasów Łukowskich: Krzny Północnej i Krzny Południowej, którą przyjmuje się jako początek Krzny[1]. Strumienie te płyną na wschód przez Równinę Łukowską i łączą się w Międzyrzecu Podlaskim. Rzeka uchodzi do Bugu na północny wschód od wsi Neple, na północny zachód od miasta Terespol.

Przed ujściem naturalnie meandrująca, poza tym wyprostowana przez zabiegi hydrotechniczne, które zmieniły jej pierwotny charakter. Stany wód w dolnym biegu silnie uzależnione są od Bugu. Zachowały się liczne starorzecza.

Średni przepływ w pobliżu ujścia wynosi 10,5 m³/s; maksymalna rozpiętość wahań stanu wody w dolnym biegu to 3,3 m.

Niektóre odcinki doliny Krzny oraz jej obszary źródliskowe objęte zostały ochroną rezerwatową, m.in. w Parku Krajobrazowym Podlaski Przełom Bugu, rezerwacie ornitologicznym Czapli Stóg i rezerwacie leśnym Kania (w dolinie Krzny Południowej).

Większe dopływy
Krzna w Międzyrzecu Podlaskim.
Ujście Krzny do Bugu w Szwajcarii Podlaskiej
Ważniejsze miejscowości nad Krzną

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]