Krzyż Lotnika

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzyż Lotnika
Vliegerkruis
Awers
Awers Krzyża z baretkami
Baretka
Baretka
Ustanowiono 28 sierpnia 1941
Powyżej Krzyż Zasługi (Holandia)
Poniżej Honorowy Medal Pomocy Charytatywnej (srebrny i brązowy)

Krzyż Lotnika (hol. Vliegerkruis) – odznaczenie wojskowe Królestwa Niderlandów ustanowione dekretem nr 9 z 28 sierpnia 1941. Krzyż przyznawany jest pilotom holenderskim którzy w czasie lotu bojowego wykazali się inicjatywą, odwagą i wytrwałością w obliczu wroga. Krzyż przyznawany jest także pilotom państw sprzymierzonych z Holandią za akcje w powietrzu które miały duże znaczenia dla Holandii.

Vliegerkruis jest piątym najwyższym odznaczeniem Holandii (wyłączając ordery), bezpośrednio wyższym odznaczeniem jest Kruis van Verdienste.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Oznaka w kształcie klinowego krzyża pattee z ukoronowanym (na awersie) medalionem. Na otoku medalionu litery „INITIATIEF MOED VOLHARDING” (WYTRWAŁOŚĆ INICJATYWA ODWAGA). Pośrodku krzyża widnieje orzeł KLu; nad nim data „1941”. Rewers jest gładki.

Krzyż jest zawieszony na białej wstążce z pomarańczowymi paskami ukośnie opadającymi ku prawej stronie (układ pasów zaczerpnięto ze wstążki brytyjskiego DFC).

Odznaczanych za szczególne dokonania i odwagę, honorowano dodatkowym „Wyróżnieniem” (Eervol Vermelden), co było zaznaczane na wstążce (i baretce) Krzyża za pomocą brązowego okucia o kształcie korony królewskiej. Po ustanowieniu Medalu Brązowego Lwa w 1944, wszystkie Krzyże z Wyróżnieniem podlegały wymianie na ten medal.

Ponowne nadania Krzyża oznaczano na baretce złoconym okuciem z odpowiednią cyfrą.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Krzyżem Lotnika (Holandia).
 Z tym tematem związana jest kategoria: Polacy odznaczeni Krzyżem Lotnika (Holandia).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]