Krzyż Pamiątkowy Elżbiety

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzyż Pamiątkowy Elżbiety
Crucea Comemorativă Elisabeta
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Ustanowiono 1878

Krzyż Pamiątkowy Elżbiety, Medal Pamiątkowy Elżbiety (rum. Crucea Comemorativă Elisabeta, Medalia Comemorativă Elisabeta) – rumuński medal dla kobiet, nadawane za zasługi przy opiece nad rannymi i chorymi w czasie wojny rosyjsko-tureckiej lat 1877-1878.

Historia i insygnia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenie zostało ustanowione przez księcia (późniejszego króla) Rumunii Karola I w roku 1877 i nazwane imieniem jego żony księżnej Elżbiety. W latach 1877-78 Rumunia stanęła po stronie Rosji w wojnie z Turcją, Turcja poniosła klęskę i zwołany po zakończeniu walk Kongres berliński roku 1878 uzyskał dla Rumunii pełną niepodległość. Trzy lata później Karol I proklamował się królem Rumunii.

Odznaczenie było jednoklasowe. Oznaką był złoty krzyż heraldyczny zdwojony, ze splecionym ukoronowanym monogramem "E" w medalionie środkowym awersu. Rewers miał w medalionie daty 1877/78, otoczone napisem "ALINARE SI MANGAERE". Występują odmiany z emaliowanym na biało medalionem awersu i rewersu. Odznaczenie noszone było na damskiej kokardzie o barwie niebieskiej z obustronnymi złotymi bordiurami, nad lewą piersią poniżej obojczyka. Nie jest wiadome, jak długo było nadawane.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]