Krzyż Pamiątkowy Nowej Gwinei

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzyż Pamiątkowy Nowej Gwinei
Nieuw-Guinea Herinneringskruis
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Ustanowiono 29 września 1962
Kruszec pozłacany brąz

Krzyż Pamiątkowy Nowej Gwinei (niderl.  Nieuw-Guinea Herinneringskruis ) – holenderskie odznaczenie wojskowe.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenia zostało ustanowione dekretem królewskim nr 1 z dnia 29 września 1962 roku[1], dla wyróżnienia oficerów i żołnierzy holenderskich, którzy brali udział w walkach na terenie Nowej Gwinei w latach 1949 – 1962.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenie jest nadawana żołnierzom i oficerem wojsk holenderskich stacjonujących i biorących udział w walkach na terenie Nowej Gwinei Holenderskiej w okresie od 28 grudnia 1949 do 23 listopada 1962 roku, przez okres co najmniej 3 miesięcy.

Odznaczenie ma jeden stopień, przy czym posiada on jedno okucie z napisem 1962, którym wyróżniano żołnierzy biorących udział w walkach w 1962 roku z desantami wojsk indonezyjskich na terenie Nowej Gwinei Holenderskiej oraz na jej wodach przybrzeżnych i przestrzeni powietrznej.

Odznaczenie było nadawane jednorazowo, bez względu na długość okresu pobytu na terenie Nowej Gwinei Holenderskiej.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznaka odznaczenia wykonana jest z brązu i pozłacana. Ma postać krzyża kawalerskiego, przy czym ramiona pionowe krzyża są wydłużone.

Na awersie w środku krzyża jest okrągła tarcza z pięcioramienną gwiazdą w środku, a wokół niej napis NEDERLAND (pol. Holandia) i NIEUW-GUINEA (pol. Nowa Gwinea). Nad tarczą jest korona królewska.

Na rewersie odznaki w środku krzyża znajduje się okrągła tarcza z lewem z herbu Holandii nad którym znajduje się korona królewska.

Medal zawieszony jest na wstążce o szerokości 48 mm, w kolorze zielonym, po bokach znajdują się trzy wąskie paski w barwach holenderskiej flagi. Baretka jest w kolorach wstążki odznaczenia, przy czym baretka odznaczenia z okuciem w środku posiada złotą gwiazdę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Handboek onderscheidingen. Utrecht: Ministerie van Defensie, s. 71-72. (niderl.)