Krzyż Wojenny (Luksemburg)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzyż Wojenny
Croix de Guerre
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Ustanowiono 17 kwietnia 1945
Kruszec brąz
Powyżej Medal wojskowy
Równorzędne Krzyż Wojenny (1951)
Poniżej Order Wytrzymałości

Krzyż Wojenny (fr. Croix de Guerre, nl. Oorlogskruis, niem. Kriegskreuz) – odznaczenie wojenne Wielkiego Księstwa Luksemburga.

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Luksemburski Krzyż Wojenny został ustanowiony 17 kwietnia 1945 przez wielką księżnę Luksemburga Charlottę w analogii do francuskiego i belgijskiego odznaczenia o tej samej nazwie. Nadawany był kombatantom II wojny światowej, jako dowód wdzięczności narodu luksemburskiego wobec osób narodowości luksemburskiej i obcej, które przyczyniły się do walki o niepodległość i wyzwolenie kraju w czasie II wojny światowej.

Oznaka odznaczenia to wykonany w brązie krzyż maltański z mieczami między ramionami. W medalionie środkowym na awersie znajduje się ukoronowana litera "C" – monogram księżnej Charlotty, a na rewersie: data "1940".

Krzyż noszony jest na piersi na niebieskiej wstążce z dwoma szerokimi obustronnymi pomarańczowymi bordiurami i z trzema wąskimi paskami tego samego koloru pośrodku wstążki. Zawieszką jest korona książęca.

Od roku 1951[edytuj | edytuj kod]

Decyzją księżnej Charlotty, 9 maja 1951, Croix de Guerre został, "na użytek przyszłych wojen", przywrócony do luksemburskiego systemu odznaczeń. Oznaka odznaczenia różni się od poprzedniej jedynie rewersem – w miejscu daty "1940" widnieje wieniec dębowy (awers i wstążka pozostały bez zmian).

Nie wiadomo, czy nowy krzyż został komukolwiek nadany.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Paul Hieronymussen, Orders, Medals and Decorations of Britain and Europe in Colour, London 1975

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]