Krzyż Zasługi Holenderskiego Czerwonego Krzyża

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzyż, baretka i rozetka Krzyża Zasługi HCK
Medal i jego baretki

Krzyż Zasługi Holenderskiego Czerwonego Krzyża (nl.: Kruis van Verdienste van het Nederlandse Rode Kruis) – półpaństwowe-półprywatne odznaczenie holenderskie, ustanowione w 1914.

Historia i oznaka[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenie zostało ustanowione przez Holenderski Czerwony Krzyż 27 listopada 1914 roku i zostało poprzez dekret królowej Wilhelminy z tego samego dnia uznane również przez państwo, czego oznaką są korona królewska służąca jako zawieszka krzyża oraz lwy herbu państwowego między ramionami. Równocześnie z bardzo rzadko nadawanym krzyżem, który z tego powodu cieszy się wielkim poważaniem, ustanowiono związane z nim dwa medale, srebrny i brązowy.

Jako oznakę odznaczenia wybrano emaliowany na czerwono krzyż grecki Czerwonego Krzyża z białym obramowaniem. W medalionie środkowym awersu znajduje się symbol Czerwonego Krzyża w białym polu otoczony napisem "Pro Merito" (łac. "Za zasługi") i złotą girlandą, w medalionie rewersu data założenia HCK, "1867", do 1977 otoczona napisem w dawniejszej pisowni "Nederlandsche Roode Kruis", obecnie pisanym "Nederlandse Rode Kruis". Między ramionami krzyża umieszczone są złote ukoronowane lwy z herbu Holandii.

Medal odznaczenia o średnicy 34mm ukazuje na awersie odzianą w chiton figurę kobiecą, wznoszącą gałązkę palmy nad emaliowanym symbolem Czerwonego Krzyża, pod którym widnieje napis "Pro Merito". Na rewersie medalu znajduje się data "1867", otoczona napisami "Nederlandse Rode Kruis" i "Voor Trouw en Toewyding" ("Za wierność i oddanie").

Order i medale noszone są na czerwonej wstążce z obustronnymi białymi bordiurami oraz z szerokim białym paskiem w środku. Jako półpaństwowe odznaczenia mogą być zakładane do munduru wojskowego.

Brązowy medal odznaczenia jest mn.w. od 1977 głównie nadawany zasłużonym krwiodawcom (po 100 sesjach krwiodawczych).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]