Krzyż i Medal honorowy Bundeswehry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzyż i Medal honorowy Bundeswehry
(Ehrenkreuz und Ehrenmedaille der Bundeswehr)
Awers
Awers krzyża za waleczność
Awers
Awers i rewers medalu
Baretka
Baretka Medalu Honorowego Bundeswehry
Ustanowiono 29 października 1980
rozszerzono: 13 sierpnia 2008

Krzyż i Medal honorowy Bundeswehry, Odznaka honorowa Bundeswehry (niem. Ehrenkreuz und Ehrenmedaille der Bundeswehr, Ehrenzeichen der Bundeswehr) – odznaczenie wojskowe Republiki Federalnej Niemiec, nadawane żołnierzom Bundeswehry, żołnierzom sił zbrojnych innych państw oraz osobom cywilnym za czyny waleczności w warunkach bojowych, za zasługi dla Bundeswehry, a także za długoletnią wzorową służbę wojskową.

Historia i nadawanie[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenie wprowadził w 1980 roku ówczesny minister obrony RFN Hans Apel z okazji rocznicy 25-lecia utworzenia Bundeswehry, zaś zatwierdził 29 października tegoż roku prezydent Karl Carstens[1]. Pierwsze nadanie miało miejsce 6 listopada 1980 roku. Odznaka posiadała początkowo cztery stopnie: złoty, srebrny i brązowy krzyż, oraz brązowy medal. Odznaczenie od początku istnienia nadaje Minister Obrony RFN, reprezentowany zwykle przez oficera w randze co najmniej dowódcy batalionu. Zgodnie ze statutem, krzyż złoty może otrzymać żołnierz, bez względu na posiadany stopień po co najmniej 20 latach służby, krzyż srebrny po 10 latach, brązowy po 5 latach, zaś medal po 7 miesiącach służby, przy czym nadania nie następują automatycznie. Do otrzymania wyższego stopnia, nie jest wymagane posiadanie odznaczenia stopnia niższego. W szczególnych przypadkach okres służby uprawniający do otrzymania danego stopnia może być skrócony. Przy nadaniach dla żołnierzy innych państw okres służby nie jest brany pod uwagę. Odznaka w danym stopniu może być nadana tylko raz.

Krzyż za Waleczność oraz Krzyż za Szczególnie Wybitne Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

W roku 2008 w związku z rosnącym uczestnictwem niemieckich sił zbrojnych w misjach stabilizacyjnych poza granicami RFN (zwłaszcza w Afganistanie) w Niemczech pojawiła się idea przywrócenia Żelaznego Krzyża, jako odznaczenia honorującego czyny męstwa i waleczności w warunkach bojowych. Z pomysłu ostatecznie zrezygnowano, przede wszystkim ze względu na obawę, jak przywrócenie krzyża budzącego niedobre skojarzenia zostanie odebrane w innych krajach, ze względu na fakt, że historycznie Żelazny Krzyż był nadawany wyłącznie w czasie wojny, a także z powodu niechęci większości społeczeństwa niemieckiego do samego pomysłu. Zamiast tego 13 sierpnia 2008 roku[2] odznaczenie zostało rozszerzone o trzy stopnie specjalne: Krzyż honorowy za Waleczność (Ehrenkreuz der Bundeswehr für Tapferkeit) oraz dwustopniowy Krzyż honorowy za Szczególnie Wybitne Osiągnięcia (Ehrenkreuz der Bundeswehr für besonders herausragende Leistungen), zwany także Krzyżem honorowym Szczególnego Wykonania (Ehrenkreuz der Bundeswehr in Silber in besonderer Ausführung), przeznaczone do honorowania zasług w warunkach bojowych lub innych warunkach związanych z zagrożeniem życia (np. za ratowanie ginących).

Pierwsze nadanie Krzyża honorowego za Szczególnie Wybitne Osiągnięcia miało miejsce w grudniu 2008 roku, natomiast Krzyża za Waleczność – 6 lipca 2009 roku. Do chwili obecnej (kwiecień 2013) Krzyż honorowy za Waleczność otrzymało 27 osób (w tym 2 pośmiertnie).

Kolejność noszenia poszczególnych stopni jest następująca:

  • Krzyż honorowy za Waleczność
  • Złoty Krzyż honorowy za Szczególnie Wybitne Osiągnięcia
  • Złoty Krzyż honorowy
  • Srebrny Krzyż honorowy za Szczególnie Wybitne Osiągnięcia
  • Srebrny Krzyż honorowy
  • Brązowy Krzyż honorowy
  • Brązowy Medal honorowy

Insygnia[edytuj | edytuj kod]

Oznakę Krzyża honorowego stanowi wykonany w pozłacanym, posrebrzanym lub patynowanym na brązowo metalu nieemaliowany krzyż o rozszerzających się ramionach. Pośrodku awersu znajduje się okrągła tarcza z wizerunkiem orła RFN na tle symbolu Bundeswehry – krzyża zbliżonego wyglądem do Krzyża Żelaznego; całość otacza dębowy wieniec. Odwrotna strona krzyża jest gładka. Awers medalu ma taki sam kształt jak tarcza krzyża, na rewersie znajduje się napis FÜR BESONDERE VERDIENSTE BUNDESWEHR (za szczególne zasługi – Bundeswehra) i trzy listki dębu; całość otacza również dębowy wieniec.

Krzyż honorowy za Waleczność ma kształt identyczny jak zwykły krzyż złoty, jedynie na wstążce umieszczone jest pozłacane okucie w postaci spiętych liści dębowych. Krzyże honorowe za Szczególnie Wybitne Osiągnięcia są takie same jak krzyż złoty oraz srebrny, lecz brzegi ramion są pokryte czerwoną emalią.

Wstążka wszystkich stopni jest czarna z czerwono-złotymi paskami wzdłuż brzegów. Na baretce umieszcza się miniaturę odpowiedniego stopnia odznaczenia, z wyjątkiem baretki Krzyża za Waleczność, na której umieszcza się okucie w formie liści dębu, tak jak na wstążce.

Baretki[edytuj | edytuj kod]

GER Bundeswehr Honour Cross Bravery ribbon.svg
Krzyż honorowy za Waleczność
GER Bundeswehr Honour Cross Red Gold ribbon.svg
Złoty Krzyż honorowy za Szczególnie Wybitne Osiągnięcia
GER Bundeswehr Honour Cross Gold ribbon.svg
Złoty Krzyż honorowy
GER Bundeswehr Honour Cross Red Silver ribbon.svg
Srebrny Krzyż honorowy za Szczególnie Wybitne Osiągnięcia
GER Bundeswehr Honour Cross Silver ribbon.svg
Srebrny Krzyż honorowy
GER Bundeswehr Honour Cross Bronze ribbon.svg
Brązowy Krzyż honorowy
GER Bundeswehr Honour Medal ribbon.svg
Brązowy Medal honorowy

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]