Krzysztof Nowak (biolog)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne osoby o tym nazwisku.
Krzysztof Wojciech Nowak
Kraj działania  Polska
Data urodzenia 11 maja 1953
profesor, doktor habilitowany nauk biologicznych
Specjalność: biochemia, cytologia
Alma Mater Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Doktorat 1985
AR im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu, Wydział Zootechniczny
Habilitacja 1995
AR im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu, Wydział Zootechniczny
Profesura 2005

Krzysztof Wojciech Nowak (ur. 11 maja 1953[1]) – polski profesor nauk biologicznych. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu biochemii i cytologii[2]. Członek korespondent krajowy Polskiej Akademii Nauk od 2013 roku[1]. Pracownik Katedry Fizjologii i Biochemii Zwierząt na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu[1][2].

Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (kierunek: biologia, rocznik 1978)[2]. Doktoryzował się w 1985 roku na Wydziale Zootechnicznym Akademii Rolniczej im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu (obecnie UP)[2]. Podstawą nadania mu tytułu doktora była jego rozprawa naukowa pt: Wpływ insuliny i glukagonu na metabolizm lipidowy karpia (Cyprinus carpio L.)[2]. Habilitację uzyskał dziesięć lat później na tej samej uczelni, na podstawie pracy zatytułowanej Receptor insuliny ryb - charakterystyka, rozmieszczenie w tkankach i zmienność sezonowa[2].

Tytuł profesora nauk biologicznych nadano mu w 2005 roku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Krzysztof Wojciech Nowak, [w:] Członkowie Polskiej Akademii Nauk [online], PAN.
  2. a b c d e f g Prof. dr hab. czł. koresp. PAN Krzysztof Wojciech Nowak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2020-05-14].