Krzysztof Panas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzysztof Panas
Data urodzenia 27 sierpnia 1952
Prezydent Łodzi
Okres od 13 marca 2001
do 19 czerwca 2002
Przynależność polityczna Sojusz Lewicy Demokratycznej
Poprzednik Tadeusz Matusiak
Następca Krzysztof Jagiełło
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia
Okres od 7 października 2003
do 6 marca 2004
Poprzednik Maciej Tokarczyk
Następca Lesław Abramowicz
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Krzyż Zasługi

Krzysztof Panas (ur. 27 sierpnia 1952) – polski lekarz i polityk, prezydent Łodzi od 13 marca 2001 do 19 czerwca 2002, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia od 7 października 2003 do 6 marca 2004.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Z wykształcenia jest lekarzem ginekologiem, rozpoczynał karierę zawodową jako lekarz wojskowy w Szpitalu Klinicznym swojej macierzystej: uczelni Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi.

Gdy Leszek Miller był ministrem spraw wewnętrznych, Panas został jego doradcą, a następnie dyrektorem Centralnego Zarządu Służby Zdrowia MSWiA. Zajmował się m.in restrukturyzacją służb medycznych resortu Po powrocie SLD do władzy w 2001 został wiceprezydentem, a później, po rezygnacji z tej funkcji Tadeusza Matusiaka, prezydentem miasta. Wsławił się fatalnymi kontaktami z mediami i aroganckim stylem rządzenia. Zrezygnował z tej funkcji, by zostać, w marcu 2002, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska i głównym geologiem kraju. Ponieważ Panas jest z wykształcenia lekarzem, wkrótce dokonano zmiany w statucie urzędu, tak aby głównym geologiem mógł zostać sam szef resortu Stanisław Żelichowski, z wykształcenia leśnik[1].

7 października 2003 otrzymał nominację na Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Na początku marca 2004 na wniosek ministra zdrowia Leszka Sikorskiego został odwołany przez premiera. Sikorski zarzucał Panasowi eskalowanie konfliktów ze środowiskiem lekarskim: chodziło przede wszystkim o spory z porozumieniem zielonogórskim i instytutami medycznymi.

Jest myśliwym.

Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (1993)[2] oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1996)[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]