Krzysztof Teryfter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzysztof Teryfter
kontradmirał w st. spocz. kontradmirał w st. spocz.
Data i miejsce urodzenia 6 kwietnia 1958
Elbląg
Przebieg służby
Siły zbrojne Orzeł MW RP Marynarka Wojenna
Jednostki COM emblem.png COM-DKM
dowódca flotylli 8.FOW
Orzeł MW RP Dowództwo MW
dowódca okrętuORP „Bóbr”
Stanowiska Z-ca Dowódcy COM
Dowódca 8.FOW
Z-ca szefa Sztabu MW
Główne wojny i bitwy nie brał udziału
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Morski Krzyż Zasługi Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” Złoty Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju” Krzyż „Pro Mari Nostro”
Medal XXX-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Odznaka Honorowa za Zasługi dla ZIW RP Srebrna Odznaka Za Zaslugi dla ZZWP Za Zaslugi dla SZZAK

Krzysztof Teryfter (ur. 6 kwietnia 1958) – oficer polskiej Marynarki Wojennej w stopniu kontradmirała w stanie spoczynku, magister inżynier nawigator, morski dyplomowany oficer pokładowy, w 1977 rozpoczął służbę w Marynarce Wojennej, w latach 2014-2018 zastępca dowódcy Centrum Operacji Morskich.

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 6 kwietnia 1958 roku w Elblągu, gdzie ukończył szkołę średnią. W latach 1977-1982 studiował na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. W 1981 roku otrzymał promocję oficerską, a rok później tytuł zawodowy magistra inżyniera nawigatora. Jest również absolwentem Podyplomowych Studiów na Politechnice Szczecińskiej (1998), Podyplomowych Studiów Operacyjno-Strategicznych w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (2004) oraz Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (2008).

Służba wojskowa[edytuj | edytuj kod]

W 1982 rozpoczął służbę w 12. Dywizjonie Trałowców w Świnoujściu, gdzie dowodził działem okrętowym broni podwodnej, a następnie działem okrętowym nawigacyjnym na ORP „Mors”. W latach 1985-1989 pełnił obowiązki zastępcy dowódcy ORP „Bóbr”, by w roku 1989 zostać jego dowódcą.

Następnie od 1990 kontynuował służbę w Dowództwie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, awansując kolejno na wyższe stanowiska służbowe. Między innymi 2002 - szef Wydziału Operacyjnego, od 2004 - szef Sztabu 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, od 2007 - zastępca dowódcy flotylli. Po ukończeniu Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej w Akademii Obrony Narodowej w 2008 r. skierowany do służby w Dowództwie Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie objął stanowisko zastępcy szefa Sztabu MW. 3 maja 2009 roku awansowany na stopień kontradmirała. W latach 2009 - 2014 dowodził 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. 17 lutego 2014 r. decyzją Ministra Obrony Narodowej wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy w Centrum Operacji Morskich - Dowództwie Komponentu Morskiego w Gdyni. Z dniem 6 kwietnia 2018 roku został zwolniony z zawodowej służby wojskowej, przechodząc w stan spoczynku.

Awansował kolejno na stopnie oficerskie:

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest żonaty, ma syna i córkę. Interesuje się turystyką górską i wędkarstwem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]